Контроверзните бомби што открија наводни афери и нелегално прислушување не беа објавени првин во весниците и веб порталите. Тие беа само пренесени од македонските медиуми, како што им е работа да пренесат било која друга вест за која треба да се отвори јавна дебата. Видеата беа објавени во живо, на YouTube. И беа споделени од […]

Прочитај повеќе

(Колумната на Новица Наков првично беше објавена на неговиот блог. Реобјавено е со негова дозвола.) Од февруари 2015 година опозицијата предводена од Зоран Заев објавува т.н. бомби коишто ја откриваат „вистината за Македонија“. Тие тврдат дека снимките содржат наводни скандали, корупција, злоупотреби од страна на водечките луѓе во Владата и владеjачките прартии. Но, исто така […]

Прочитај повеќе

Секоја година има се повеќе и повеќе барања за следење на комуникацијата во Македонија, открива нова студија „Надзор на следењето на комуникации во Македонија: Правејќи го невозможното возможно“ на истражувачкиот центар Analytica, направенa од Андреја Богдановски и Магдалена Лембовска, која е гостин на престојната работилница Surveillance 101. Според податоците од Основниот суд Скопје 1, добиени […]

Прочитај повеќе

Препукувањето помеѓу политичките партии достигнува најниско можно ниво во Македонија, во период кога прв пат по неколку години имаме дискусија помеѓу партиските лидери, во посредство на меѓународната заедница. Но, додека лидерите седат очи-во-очи во Стразбург, нивните следбеници престанаа да разговараат едни со други, кампуваат во различни паркови, си читаат „наши“ и „ваши“ медиуми, и сега […]

Прочитај повеќе

Во нова 27-ма #бомба се откриваат нови детали за прислушувањето на граѓаните. Според наводните докази кои ги покажа претседателот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, зад нелегалното прислушување стои Министерството за внатрешни работи (МВР), односно Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК). Г. Заев вели дека има материјали кои наводно откриваат дека македонските власти следеле 12.000 телефонски […]

Прочитај повеќе

Од никаде, вниманието на политичките препукувања за #бомбата го привлече видео на YouTube кое ветуваше своја бомба против претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Видеото, кое се заканува дека ќе ја открие „правата вистина“, е потпишано од таканаречените „македонски Анонимуси“, алудирајќи на хактивистите Anonymous кои се светски познати по своите контроверзни сајбер напади. Медиумите се закачија […]

Прочитај повеќе

Македонските оператори демантираат дека се вмешани во нелегално прислушување на граѓаните, и велат дека го следат законот кој им налага да им дадат пристап до податоците на властите. Операторите беа обвинети од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој со својата #бомба откри дека властите нелегално прислушуваат граѓани, вклучувајќи сопартијци, опозициски политичари и новинари. Во своето […]

Прочитај повеќе

Како еден од првите новинари кои ги објавија доверливите документи што дека американската NSA ги шпионира сите – од обичните интернет корисници до лидерите на западните земји; добитникот на Пулицеровата награда, Глен Гринвалд, знае дека приватноста е клучно човеково право кое мора да си го заштитиме. Во својот TED говор, г. Гринвалд зборува за реакциите […]

Прочитај повеќе

Како што вети, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ја објави својата „бомба“ против власта, обвинувајќи дека премиерот Никола Груевски и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, се вклучени во неовластено прислушување на 20.000 граѓани на Македонија, меѓу кои политичари на власт, опозиционери, новинари и други. Според г. Заев, прислушувањето кое траело цели […]

Прочитај повеќе

Внимателно со шегите што ги пишувате на Twitter затоа што некои луѓе ги сваќаат многу сериозно, посебно ако се работи за бомби на аеродром. Британскиот Висок суд одби да ја поништи казната на 27-годишниот Пол Чејмберс, кој влезе во невоља со властите откако неодамна шеговито напиша во еден твит: „Робин Худ аеродромот е затворен, имате […]

Прочитај повеќе

Повеќето Twitter корисници се шокирани како Осло може да биде мета на терористички напад откако експлозија ги уништи канцелариите на норвешкиот премиер и други владини институции. Премиерот Јенс Столтенберг не бил во канцеларијата, но биле многу други луѓе. Мртви се најмалку двајца, а се повредени десетица луѓе. Има и информација дека се чуло пукање по […]

Прочитај повеќе