Едвај поминаа десетина денови по масакрот во Осло, а веќе се појавија личности кои сакаат како виновници за настанот да ги посочат видео игрите. Имено се појавија здруженија кои сакаат да го поврзат трагичниот настан во кој загинаа најмалку 93 луѓе со видео игрите Modern Warfare 2 и World of Warcraft.   Причината за оцрнување на […]

Прочитај повеќе

Повеќето Twitter корисници се шокирани како Осло може да биде мета на терористички напад откако експлозија ги уништи канцелариите на норвешкиот премиер и други владини институции. Премиерот Јенс Столтенберг не бил во канцеларијата, но биле многу други луѓе. Мртви се најмалку двајца, а се повредени десетица луѓе. Има и информација дека се чуло пукање по […]

Прочитај повеќе