Нападот во Лас Вегас е најкрвавото масовно убиство досега. Главната причина за бројот на жртви и повредени се модификациите кои напаѓачот ги направил на оружјето. Благодарение на дополнителните елементи, во негов случај модифициран кундак, оружјето од полу-автоматско станало автоматско. Ова овозможи бројот на испукани куршуми да биде значително поголем. За да не им ја олеснува работата […]

Прочитај повеќе

Франција нема да воведе забрана за Tor и Wi-Fi, ниту во случај на вонредна состојба. Дел од властите во Франција побараа забрана и ограничување на овие поволности, но премиерот Мануел Валс вели дека не слушнал за вакво барање. „Интернет е слобода, неверојатно средство за комуникација помеѓу луѓето, со придобивки за економијата. За жал, им овозможува […]

Прочитај повеќе

Овојпат причина на Tурција за блокирање на друштвените мрежи не беше политички мотививирана, туку безбедносна. Турските власти го блокираа Twitter да спречат ширење на фотографии и видео од терористичкиот напад во кој загинаа 32 млади активисти и 100-тина други беа повредени. Нападот, кој се случи на 20-ти јули во градот Суруч, блиску до Сирија, беше […]

Прочитај повеќе

Никогаш нема да го заборавам денот кога интернетот конечно ги надмина македонските телевизии. Тоа беше сабота, деветти мај. Тој ден се разбудив со вести дека во Куманово се води војна. Вистинска војна против терористичка група во која загинаа осум полицајци, триесет и седум беа повредени, неколку куќи се запалени и се поттикна етничката омраза. Како […]

Прочитај повеќе

Видеото од двајца жители на Куманово – Албанец и Македонец – кои прегрнати објаснуваат дека терористичкиот напад не е поради меѓунационален конфликт е најпопуларното видео во Македонија досега. Интервјуто дадено за 24 вести, а споделено на Facebook профилот на новинарот Васко Маглешов за само еден ден е прегледано над 500.000 пати!, има 26.000 лајкови и […]

Прочитај повеќе

Новиот план за борба против тероризмот на Европската комисија, предлага собирање на куп податоци и нивно чување во период од пет години за сите патници кои со слетуваат или полетуваат од Европа, јави Guardian. Планот опфаќа креирање на „супер-база на податоци“ која ќе ги содржи податоците на сите кои слетуваат и летаат надвор од Европа […]

Прочитај повеќе

Фонд предводен од Google, француската влада, француските медиуми, како и краудсорсинг кампања, успеја да соберат над 1,5 милиони долари кои ќе ги донираат на францускиот сатиричен магазин Charlie Hebdo. Mагазинот изгуби 12 новинари во еден од најстрашните терористички напади во земјата. Парите се собрани како поддршка за слободата на говор и новинарстовото, и ќе бидат […]

Прочитај повеќе

Повеќето Twitter корисници се шокирани како Осло може да биде мета на терористички напад откако експлозија ги уништи канцелариите на норвешкиот премиер и други владини институции. Премиерот Јенс Столтенберг не бил во канцеларијата, но биле многу други луѓе. Мртви се најмалку двајца, а се повредени десетица луѓе. Има и информација дека се чуло пукање по […]

Прочитај повеќе