Ништо не е поголема мотивација за поправање на еден сервис од можноста потполно да ги загубите средствата кои доаѓаат од истиот. Минатата недела Google преку надградба на прелистувачот Chrome започна да блокира реклами на страници кои прикажуваа премногу и прездодевни реклами. Компанијата од поодамна ги најави промените, па истите не треба да се изненадување за […]

Прочитај повеќе

Google Chrome наскоро би можел да доаѓа со вградена функција за блокирање реклами. Оваа идна фукционалност автоматски и веднаш ќе ги отстранува рекламите кои го уништуваат корисничкото искуство, вели Wall Street Journal. Насоките за криење на огласите ќе ги одредува Коалицијата за подобри огласи. Без сомневање најдобрата вест е дека забранети ќе бидат pop-up рекламите […]

Прочитај повеќе

Најголемата платформа за стриминг на видеоигри Twitch најави нов формат во рекламирањето. Според најавата новите реклами ќе бидат потешки да се блокираат. Ова е потешко да се направи отколку што звучи. Twitch сака да ги „скрие“ и да направи да изгледаат како и останатата содржина. Истото се обидува да го направи и Facebook, засега со […]

Прочитај повеќе

Софтверот за блокирање на реклами најави дека започнува платформа на која ќе продава реклами што ќе поминуваат низ нивниот филтер. Прифатливи реклами ќе бидат сите оние чии издавачи ќе бидат дел од Acceptable Ads платформата. На платформата Eyeo работи заедно со AppNexuEyeos, Google и ComboTag. За среќа има ограничување, па овие реклами нема да можат да бидат преинтрузивни. […]

Прочитај повеќе

Иако неодамна најави, Facebook сепак нема да може да им прикажува реклами на корисниците на софтвер за блокирање. AdBlock веќе додаде филтер кој ќе овозможи блокирање на спонзорираните постови. Корисниците ќе треба единствено да ги подесат филтрите, а еве како да го направите тоа. AdBlock за Chrome Влезете во менито и од таму More Tools > Exstensions. Во […]

Прочитај повеќе

Facebook најави дека наскоро сите десктоп корисници ќе ги гледаат рекламите, без разлика дали користат AdBlock или не. За среќа, истовремено на корисниците ќе им биде овозможено, да одберат кои реклами ќе ги гледаат, а кои не. „На корисниците им обезбедивме поголема контрола.  Истовремено ќе започнеме да им прикажуваме реклами и на корисниците кои користат софтвер за […]

Прочитај повеќе

Доколки сте еден од 40-те милиони корисници на AdBlock Plus тогаш најверојатно веќе ја забележавте пораката која ви нуди можност да пропуштите дел од рекламите кои не се премногу наметливи и „сјајни“. Од компанијата најавија дека одлуката кои реклами можат да поминат, а кои не ќе виде оставена во раце на независно тело, јави Wall […]

Прочитај повеќе

Креаторот на популарната екстензија AdBlock со која се блокираат веб рекламите, креираше сопствен прелистувач за iOS. Прелистувачот во тест верзија неколку месеци е присутен на Google Play, но за првпат се појавува на AppStore. Покрај можноста за блокирањето на здодевните реклами, AdBlock Browser овозможува и заштита од злонамерен софтвер, и интересно е поштедлив за батеријата […]

Прочитај повеќе

AdBlock Plus, популарната екстензија која блокира банери, е победник во судскиот спор со германските издавачи кои бараа екстензијата да не блокира реклами на нивните сајтови. Одлуката на Судот во Хамбург е дека корисниците имаат право да го користат плагинот, иако ги загрозува можностите на издавачите Die Zeit и Handelsblatt за заработка. „Одлуката на судот во […]

Прочитај повеќе

Adblock Plus, можеби најпопуларната екстензија за блокирање на рекламни банери, има договор со дел од огласувачите кој овозможува нивните реклами да го поминат филтерот и да му бидат презентирани на корисникот, јави Financial Times. Според FT, огласувачите во индустријата на онлајн реклами која вреди околу 120 милијарди долари, се загрижени дека AdBlock и другите слични […]

Прочитај повеќе

Мислевте дека AdBlock Plus ги блокира сите реклами кои се наоѓаат на веб просторот? Запрашајте се уште еднаш. Дел од огласувачите може да се наоѓаат на „белата листа” на AdBlock Plus и со тоа да ги заобиколат рестрикциите кои ги поставува овој додаток за нашите прелистувачи. Имено, компанијата објави блог напис во кој ја објави […]

Прочитај повеќе

Пред неколку денови од Google ги отстрани сите апликации за блокирање на рекламите од Google Play, бидејќи го нарушуваат правилото во 4,4 од нивниот Договор за развивачи. Една меѓу апликациите кои ги снема во мракот беше и популарната AdBlock Plus која се користи најчесто како екстензија на некој од популарните прелитувачи. Но, наместо да се […]

Прочитај повеќе