Неидентификуван хакер се обиде од далечина да ја затруе водата во градот Олдсмар на Флорида. Тој имал пристап до контролите на постројката за третман на вода, и го променил количеството натриум хидроксид кое се додава за контрола на киселоста на водата. Напаѓачот успеа преку TeamViewer неовластено да пристапи до компјутерите и да ја преземе контролата […]

Прочитај повеќе

Откако минатата недела Ривера Бич плати огромен откуп на хакерите кои ги заклучија компјутерските компјутери на градот, оваа недела и Лејк Сити одлучи да плати откуп. Сумата која а плати градот е 42 биткоини што е околу 500 000 долари. Советот на Лејк Сите гласаше и одлучи да ги плати за да ги добијат системите […]

Прочитај повеќе

Градскиот совет на Ривера Бич едногласно донесе одлука да ги исполни барањата на група хакери и да им исплати 600 000 долари. Хакерите ги изнудија овие пари од градот откако ги шифрираа и заклучија податоците на Ривера Бич. Сумата ќе биде исплатена во биткоини и изнесува 65 биткоини. Ривера Бич е мал град со 35 […]

Прочитај повеќе

Апликацијата која го претвора телефонот во воки-токи, Zello, е новата најкористена апликација на App Store. Причината за ова е можностите кои ги има апликацијата во случај на непогода. Zello може да се користи за разговор по јавни канали и со тоа да се споделуваат важни податоци. Пред налетот на ураганот Ирма на Флорида, апликацијата ја […]

Прочитај повеќе

Avatar беше еден од најпопуларните филмови кога излезе во кино салите. За потребите на филмот, режисерот Џејмс Камерон ја креираше планетата Пандора. Паркот ќе копира сѐ од летечките острови до летањето и светлечките растенија. За да го овозможи ова во паркот е вградена најнова технологија. Pandora:World of Avatar е лоциран на Флорида, САД а официјалното […]

Прочитај повеќе

Автоматското управување во Tesla Model S е под истрага по фаталната сообраќајна незгода во која загина 40-годишниот Џошуа Браун, сопственикот на возилото. Веста, заедно со жалење ја објави Tesla на својот блог, потсетувајќи ги корисниците дека автоматскиот пилот е сè уште во тест фаза. Незгодата се случи на пат во централна Флорида, откако ниту возилото, […]

Прочитај повеќе

Малиот стартап Blu Production се надева дека ќе може да се натпреварува со Samsung, HTC, Motorola и LG на пазарот за паметни телефони. Основачот на компанијата Сами Охев-Зион вели дека цената на нивните телефони ќе биде 299 долари а ќе бидат со ист квалитет како конкуренцијата, пишува The Verge. Идејата е ако се исклучат сите […]

Прочитај повеќе