Најверојатно Universal Translator од Star Trek е првата работа која ќе ви падне на памет кога прв пат ќе го видите The Pilot, уредот за симултан превод од Waverly Labs. Уредот е супер интересна иновација која овозможува превод во реално време, а составен е од три дела, две слушалки и паметен телефон. Паметниот телефон се […]

Прочитај повеќе

Кинескиот производител на телефони LeEco претстави невообичаен уред. Се работи за телефон вграден во велосипед, или за велосипед со телефон, сеедно. Во рамката на Le Syvrac е сместен телефон со 4-инчен дисплеј и четири јадрен процесор. Освен ова, велосипедот доаѓа со 4GB RAM меморија, ласерски покажувачи и сензор за следење на работа на срцето, јави […]

Прочитај повеќе

Sharp го претстави RoboHon, кој е паметен телефон и робот во исто време. Роботот се движи и игра, но во исто време се користи и како телефон со импресивна цена од 1.800 долари. Роботот може да се користи и како гласовен асистент, функција која се чини одлично ја извршува, но и како видео проектор. Интеракцијата […]

Прочитај повеќе

Денес ретко ќе најдете уреди кои треба да бидат единствено функционални. Сега е важно и како изгледаат. Ова пред сѐ важи за опремата како рутери, безбедносни камери, аларми и слично, но благодарение на неколку компании иднината навистина изгледа убаво дизајнирана. Starry Station e нов рутер кој доаѓа со прекрасен дизајн, екран на допир и можност […]

Прочитај повеќе

(„Производ на денот“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) Велосипедот повторно станува едно од омилените превозни средства на луѓето. Oд 2003 година наваму се произведени повеќе […]

Прочитај повеќе

(„Производ на денот“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) Сигурно ви се има случено после долг напорен работен ден да спиете со часови, но и покрај […]

Прочитај повеќе

SmartHalo е комбинација на уред и апликација која овозможува навигација за велосипедисти, покрај другите кул и интересни функционалности. Со SmartHalo се решава проблемот велосипедистот да се ослонува на телефонот за GPS навигација, што не е практично додека возите. Преку апликацијата корисникот ја одбира адресата, а сите понатамошни вртења и насоки доаѓаат преку додатокот кој е […]

Прочитај повеќе

Паметните телефони, таблет компјутери и слични уреди овозможуваат постојано да бидеме во контакт, со пријателите, познаниците или фамилијата, со медиумите, со непознатите лица кои ги следиме на Twitter. Сепак која е границата на „пристојност“ на користење на овие уреди и дали премногу често ја поминуваме? Најверојатно сите сме биле во ситуација кога соговорникот или целото […]

Прочитај повеќе

Honeywell ќе се обиде да ја разбие доминацијата на Nest и Google кога се во прашање паметните термостати. Новиот паметен термостат од компанијата доаѓа под името Lyric, и ќе чини 280 долари откако ќе биде достапен во продавниците во август. Lyric ќе биде и дел на новата истоимена платформа. Како и термостатот на Nest и […]

Прочитај повеќе

Samsung и официјално најави дека паметниот часовник Galaxy Gear доаѓа во септември. Часовникот ќе биде претставен во Берлин на отворањето на IFA саемот за електроника И ќе доаѓа со Android оперативен систем и нефлексибилен дисплеј, известува Korea Times. Интересно, се чини дека со раното претставување на часовникот Samsung ќе се обиде да го засени новиот […]

Прочитај повеќе

Мicrosoft се вклучи во трката кој прв ќе претстави паметен часовник. Претходно имаше најави дека Apple, Google и Samsung веќе работат на паметен уред со екран на допир кој ќе може да се носи на рака, и ќе биде додаток на паметните телефони кои веќе го заситија пазарот. Microsoft веќе неколку месеци преговара со производители […]

Прочитај повеќе

Јужнокорејскиот Samsung развива паметен часовник со кој ќе му конкурира на Apple, кој исто така работат на вакви рачни уреди кои ќе бидат како додатоци на паметните телефони, пушува Bloomberg. Преку рачните часовници ќе можете да стартувате апликации, да мерите пулс, но и да правите повици. Можеби сега ви звучи чудно да носите таков уред […]

Прочитај повеќе