И оваа година којзнае кој пат по ред најпродаваните телефони и таблет компјутери доаѓаат од Apple. Дури 44 отсто од активираните уреди овие празници се произведени од Apple, јави Flurry, сервисот за мобилна аналитика. Втори на листата се уредите на Samsung, кои ја задржаа предноста пред конкурентите, иако Note 7 не е на продажба. На […]

Прочитај повеќе

Samsung официјално го претстави новиот паметен телефон, Galaxy Note 7. Доколку ги следите уредите на Samsung најверојатно забележавте дека компанијата го прескокна Note 6 и вложија труд во Note 7. Ова нема да ги обесхрабри, бидејќи судејќи по првите прегледи, телефонот не само што ги воодушеви сите, туку и го прогласија за најдобар телефон на Samsung […]

Прочитај повеќе

Ah, Commodore, компјутерот кој направи многу за ИТ светот и кој го пропадна во 1994-та година. Но, сега дваесет години подоцна брендот се враќа и тоа со паметен телефон – PET. Брендот беше купен од италијанските претприемачи кои веруваат дека можат да профитираат од носталгијата по култниот бренд. PET, именувам според компјутер од 1982-ра година, […]

Прочитај повеќе

На форумот на IT.com.mk се води интересна дискусија околу потребата од таблет компјутерите. Според анкетата, скоро 52 отсто од форумџиите сметаат таблет компјутерит ене се потребни ако имате „фаблет“, односно телефон со огромен екран, често поголем од 5 инчи. Ваквите „фаблети“ се хит меѓу корисниците и компаниите бидејќи се огромни уреди во кои може да […]

Прочитај повеќе

Motorola го претстави новиот Nexus 6 кој веднаш ги доби првите позитивни рецензии за телефонот. Еден од новитетите кои доаѓаат со Nexus 6 е што за прв пат по излегувањето на Nexus 7, Nexus нема да биде евтин уред, туку чини 650 долари. Вториот новитет, ова е првиот Nexus „фаблет“ телефон со 6 инчен екран. […]

Прочитај повеќе

По години поминати во убедување дека корисниците немаат потреба од поголем екран, Apple конечно попушти и му го претстави на светот својот прв огромен телефон – 5,5 инчниот iPhone 6 Plus. По сите дефиниции, iPhone 6+ e „фаблет“ уред (телефон со големина блиска до таблет компјутер), и иако беше неочекувано од Apple, бидејќи го чекавме […]

Прочитај повеќе

HP најави два нови уреди со големина од 6 и 7 ични, кои, иако се маркетирани како таблет компјутери преку кои можат да се прават повици, тие, според конкуренцијата која има 6-инчи телефони, се всушност фаблети. HP Slate6 VoiceTab и HP Slate7 VoiceTab ќе бидат првите мобилни уреди на HP по паметните телефони кои работеа […]

Прочитај повеќе

Со 5,25-инчен екран Galaxy Grand 2 е уште еден огромен телефон од Samsung, чија цел е да го преплави пазарот со уреди од сите големини и сите цени. Стратегијата на јужнокорејскиот гигант секако функционира, бидејќи Samsung испорачува добар дел, околу една-третина, од севкупните Android телефони, и бидејќи сите Galaxy модели се доволно квалитетни за да […]

Прочитај повеќе

Следната генерација на iPhone ќе биде со поголеми и заоблени екрани. Идниот Apple телефон, iPhone 6, ќе доаѓа во две верзии со 4,7 и 5,5 инчни екрани, јавува Bloomberg. Телефоните се најавени за третиот квартал во 2014 година, а според најавите екраните ќе доаѓаат со сензори осетливи на притисок, иако примената на ваквите сензори останува […]

Прочитај повеќе

HTC го претстави One Max еден ден порано откако слики oд телефонот, кој е поголема верзија од One, се појавија на интернет. Освен големиот 5,9-инчен екран, One Max се истакнува по тоа што е прв Android телефон со сензор за отпечатоци од прсти кој стартува откако Apple го претстави iPhone 5S. Но, за разлика на […]

Прочитај повеќе

На IFA во Берлин, Samsung го претстави и најновиот претставник во Note серијата, Android 4.3 паметниот телефон Galaxy Note 3. Серијата е препознатлива по своите огромни димензии и хардвер, но и по користењето на S-Pen пенкалото кое отсега ќе има уште поголема функционалност. Samsung изгледа ја пронајде совршената димензија со Note 2, па и на […]

Прочитај повеќе

Сите популарните телефони денес имаат поголем екран од нивните претходници од пред една година. iPhone 5 има поголем 4 инчен екран, Samsung Galaxy S3 има 4,8-инчен екран, HTC One има 4,7-инчен екран итн. Во исто време таблет компјутерите стануваа се помали од 9,7-инчен iPad до 7-инчнион Google Nexus или Amazon Kindle HD. Oчигледно беше дека […]

Прочитај повеќе