Oculus Rift е еден од уредите кој ја враќа виртуелната реалност во видеоигрите, но и со поширока примена од ова. Токму затоа со нетрпение го очекувавме моментот кога Oculus DK2 ќе дојде во рацете на iFixit, кои на свој својствен начин го расклопија и презентираа хардверот од кој е составен уредот. Без отворање на уредот […]

Прочитај повеќе

Samsung e фатен дека мами кога се во прашање резултатите од бенчмарк тестовите, пишува Ars Technica. Во резултаите од бенчмарк тестовите се гледа дека Snapdragon 800 процесорот инсталиран во Galaxy Note 3 покажува значително подобри резултати на бенчмарк тестовите од истиот процесор во LG G2 телефонот. Tестовите на ист процесор покажуваат 20 отсто подобри резултати […]

Прочитај повеќе

На IFA во Берлин, Samsung го претстави и најновиот претставник во Note серијата, Android 4.3 паметниот телефон Galaxy Note 3. Серијата е препознатлива по своите огромни димензии и хардвер, но и по користењето на S-Pen пенкалото кое отсега ќе има уште поголема функционалност. Samsung изгледа ја пронајде совршената димензија со Note 2, па и на […]

Прочитај повеќе

Samsung е подготвен да оди чекор понатаму од огромниот 5,5-инчен Galaxy Note 2, и да претстави нов „фаблет“ од 5,9-инчи, кој ќе го брендира како Note 3, вели Korea Times. Но, иако најавата звучи возбудливо за сите ентузијасти на големи Android телефонит, можеби првин треба да се запрашаме која е граничната големина која одредува дали […]

Прочитај повеќе