iPhone 5S е еден од пoнапредните паметни телефони, прв на пазарот со 64-битен A7 процесор и можност за отклучување со отисок од прст. Но, рецензиите не значат ништо во моментот кога одбираме телефон, бидејќи тоа што ни е важно е што очекуваме од паметен телефон и колку ќе платиме за него. Првото може да се […]

Прочитај повеќе

Кој телефон е најдобар, и кој телефон би го одбрале? Последните „flagship” телефони се слични во цената, имаат моќни перформанси, имаат одлични оперативни систени и преубав дизајн, но секагаш има нешто што ве влече повеќе кон еден од нив, нешто што го прави телефонот како да е направен за вас? Според анкетата на форумот на […]

Прочитај повеќе

Vip оператор и Фото сојуз на Македонија организираат изложба на професионални фотографии направени со паметен телефон, поточно со Samsung Galaxy S4. Изложбата е секако промоција на камерата на телефонот, но знаејќи го квалитетот на таа камера – како и на камерите на другите high-end телефони – може да очекуваме квалитетни фотографии. Фотографиите од македонските градови […]

Прочитај повеќе

По Samsung, и HTC ќе претстави модел од својот најдобар телефон кој ќе работи на оргинален stock Android оперативен систем. HTC One ќе биде достапен на Google Play, а телефонот ќе доаѓа со чист Android, не променет од HTC, за да понуди Nexus корисничко искуство. Телефонот е со 32 GB слободен простор и LTE подршка, […]

Прочитај повеќе

Најновиот телефон на Samsung сега може да се купи во Македонија. „Flagship“ телефонот можеше да се нарача во Vip до крајот на април и би требало да пристигне таму сега во мај, а од денес може да се купи и во продавниците на T-mobile. Уредот можеби ќе се појави наскоро е достапен и во One. […]

Прочитај повеќе

Иако фрлањето на нови скапи паметен телефон не е баш најпаметната идеја за нивна презентација, секако е еден од позабавните тестови за издржливост. TechSmart направи текст на издржливост во кој ги споредува iPhone 5 и Galaxy S4, додека Android Authority ги „фрли“ HTC One и iPhone 5. Според тоа што може да се види од […]

Прочитај повеќе

Пристигнаа првите впечатоци за новиот Samsung Galaxy S4 чија продажба ширум светот ќе започне од 26-ти април, а во Македонија ќе е достапен во мај. Се чини дека најимпресиониран е Mashable кој го прoгласи Galaxy S4 за најдобар Android телефон на сите времиња. A не помалку импресионирани се и TechCrunch или All Things Digital, кои […]

Прочитај повеќе

Најновиот паметен телефон на Samsung, Galaxy S4, наскоро ќе пристигне во Македонија. Но, наместо да чекате редици, ќе може да го нарачате од Vip. За секоја нарачка ќе може да се добие Samsung футрола. Но, пред да нарачате ќе треба да ги прегледате цените според тарифата. Цените се движат од 10.000 денари со NoLimit тарифата, […]

Прочитај повеќе

Новиот Samsung Galaxy S4 покрај новата импресивна eye scrolling технологија, ќе има и импресивен хардвер. Иако уште од сега е јасно дека најинтересен дел од новиот телефон ќе биде софтверот, сепак хардверските перформанси на новиот предводник на јужнокорејската компанија се навистина моќни.  Galaxy S4 ќе доаѓа со Exynos 5410 прoцесор на 1.8 GHz и Power […]

Прочитај повеќе

Најновиот паметен телефон на Samsung ќе има таканаречена „eye scrolling” технологија која ќе ги следи очите и автоматски ќе скрола надолу или нагоре по веб страните кои корисникот ги чита, oткрива New York Times повикувајќи се на анонимен извор кој е вработен во јужнокорејската компанија. Според изворот, софтверот кој ќе го има Galaxy S4 ќе […]

Прочитај повеќе