Популарниот портал iFixit успеја да дојде до новите очила за проширена реалност Magic Leap One. Секако ова за нас значи презентација од еден поинаков и поинтересен вид, а и дека ќе може да ѕирнеме внатре во уредот. Вообичаено расклопувањето не е до најситните делови, но се чини дека сега направија исклучок и го расклопија ама баш […]

Прочитај повеќе

Основачот на Magic Leap, Рони Абовиц на Recode Code Media говори за можностите на очилата за проширена реалност за пренос наН натпревари. Во интервјуто се преклучи и NBA ѕвездата, поранешниот кошаркар Шекил О’Нил. Со оглед на тоа дека нема премногу податоци за технологијата за очилата, интересно е да се дознае било каков податок.

Прочитај повеќе

Google можеби ја прекина Explorer програмата за Google Glass, но компанијата не се откажува од очилата за проширена реалност. Доказ за ова е назначувањето на еден од „татковците на iPod-от“, Тони Фадел, за одговорен за Google Glass. Г. Фадел, кој има работено во Apple и сега е директор на Nest, ќе го води Glass проектот, […]

Прочитај повеќе

Идејата на Google да претстави паметни очила кои сите ќе ги носат наиде на проблеми откако луѓето се пожалија за приватноста и ограничените функционалности. Но, една индустрија најде вистинска намена на Google Glass. Oчилата се покажуваат како успех во медицината каде започнува да има посериозни инвестиции. Најголемо внимание го привлече стартапот Augmedix кој успеа да […]

Прочитај повеќе

Испраќањето текст пораки со помош на Google Glass не е воопшто побезбедно од испраќањето пораки со паметен телефон, покажуваат тестовите кои го направи Универзитетот на Централна Флорида. Сепак возачите кои користеа Google Glass побрзо ја враќаа контролата врз возилото по инцидентот. „Пишувањето пораки без разлика дали станува збор за телефон или Glass ќе предизвика одвраќање […]

Прочитај повеќе

Google објави дека за подобар изглед на Google Glass започнуваат со соработка со белгиската модна дизајнерка, Дајан вон Фурсенберг. Целта на соработката е да се најде нов облик на рамките на Google Glass, но и нови стакла кои ќе бидат достапни до крајот на јуни, вели Google. Станува збор за пет нови рамки и 8 […]

Прочитај повеќе

Возењето ламбурџин како да не е доволно за полицијата во Дубаи која сака да изгледа како најсофистицираните безбедносни службеници во светот. Како дел од спектаклот сега полицијата во Дубаи започна да ги користи очилата за проширена реалност Google Glass да им издаде казни на несовесните возачи, но и да ги идентификува автомобилите по кои е […]

Прочитај повеќе

Лекарите, но и Google, предупредуваат дека долготрајното носење на Google Glass може да предизвика болка. Објавата дојде откако дел од корисниците се пожалија на болка откако ги користеа очилата. Но, според Google, oчилата со проширена реалност се наменети за кратко користење, не за да ги носите со саати. „Кога некој ќе добие нов пар очила […]

Прочитај повеќе

Google конечно започна со отворена бета за очилата за проширена реалност Google Glass. Сите жители на САД можат да ги купат очилата без притоа да чекаат на одобрување од компанијата. Ова значи дека сите кои се заинтересирани за очилата нема повеќе да пишуваат есеи на тема „зошто ги сакам Google Glass“, туку едноставно ќе ги […]

Прочитај повеќе

Тимот на Американската авијација, интересно наречен BATMAN (Battlefield Air Targeting Man-Aided (K)nowledge), ја тестира можноста за употреба на очилата за проширена реалност Google Glass на боиштата. За почеток Google Glass, во пар заедно со таблет компјутери, се тестира кај санитетските тимови. На боиштето е тешко да се следи состојбата на критично повредените, додека им се […]

Прочитај повеќе

Livestream ги најави Google Glass како ново платформа со која ќе може да се споделуваат видеа на нивниот сервис. Изминатиот викенд Livestream ја издаде својата апликација за Google Glass очилата, со што се овозможува директен стрим од очилата на сервисот. Стримањето на видео во прво лице преку Glass веќе можевме да видиме на добар дел […]

Прочитај повеќе

Google ќе се обиде да ги направи очилата за проширена реалност Google Glass, попривлечни за сите корисници. За оваа цел компанијата ја започна соработката со Luxottica, краторот на Ray-Ban очилата за сонце. „Luxottica има навистина имресивна историја во изминативе 50 години на дизајнирање, производство и дистрибуција на некој од најуспешните и најпознатите брендови очила. Воодушевени […]

Прочитај повеќе