Maчките на Ванхојте… вака македонските медиуми ги опишуваа твитовите на европскиот медијатор Питер Ванхојте; некои во револт велејќи дека интернет мемињата се несериозни за еден дипломат, други не разбираа зошто баш мачки, но ги реобјавуваа бидејќи пораките беа важни. За г. Ванхојте, кој беше говорник на неодамнешната конференција за активизам Engage MK, саркастичните твитови се […]

Прочитај повеќе

Протестите против претседателската аболиција ја истакнаа креативноста на граѓаните, од саркастични слогани до бојадисување на Триумфални капии и фонтани; но една Facebook страна можеби ги надмина сите. Таман кога ќе помислите дека ситуацијата во Македонија е тешка за објаснување, се појави Politically Incorrect Hearthstone Macedonia страната која го прави тоа подобро од сите. Кој знае […]

Прочитај повеќе

Се чини дека е ставен крајот на политичката криза во Македонија, дознаваме од Twitter профилот на еврокомесарот за проширување Штефан Филе кој заедно со евро-парламентарците Ричард Ховит и Јиржи Бузек пристигнаа во Македонија да се сретне со политичките лидери Никола Груевски и Бранко Црвенковски. Целта на оваа средба е да се смират тензиите по инцидентите […]

Прочитај повеќе