Конференцијата за друштвен активизам Engage ја отвори регистрацијата за посетителите. Конференцијата е бесплатна, но поради ограничениот број на места, потребно е претходно регистрирање. Настанот се одржува на 10 јуни, а веќе се познати најголем дел од говорниците. Најверојатно најинтересни говори оваа години ќе бидат настапите на: Биргита Јонсдотир од Пиратската партија на Исланд; Иван Новак од Лајбах кој […]

Прочитај повеќе

Питер Сунде беше ѕвезда на последната конференција за интернет активизам Engage.mk. Иако е познат како основач на контроверзниот и најпознат торент сајт Pirate Bay, сепак тој е и посветен интернет аквитист. Неговите говори секогаш се интересни, бидејќи секогаш има радикални идеи за како општествениот систем треба да се смени, пред се преку користење на технологијата […]

Прочитај повеќе

„Ние сакаме општество на слободни луѓе, тие сакаат збирштина безрбетници. И тука – нема компромис!“ – Никола Младенов Да сакате да бидете слободни или да ја знаете вистината? За жал во Македонија ги немате ни двете. Затоа четвртата конференција за интернет активизам Engage.mk на Радио МОФ, се случи во право време, помеѓу сите бомби, протести, […]

Прочитај повеќе

Младинскиот образовен форум и Радио МОФ ги објавија сите видеа од неодамнешната конференција за друштвени мрежи и активизам Engage.mk. На настанот се зборуваше за влијанието на друштвените мрежи во интеракција со граѓаните, за како се користи сатирата за да се одговори на „секојдневието наречена пропаганда“ и за како се мотивираат корисниците на мрежите и онлајн […]

Прочитај повеќе

Доколку бевте на конференцијата за друштвени мрежи и активизам Engage, веднаш ќе знаевте дека врие од твитерџии. Постојано во говорите се споменуваа Twitter профили, и постојано некој кликаше на телефон за да го раскаже најинтересното во 140 знаци. Статистиката објавена во инфографикот на Радио МОФ, Младинскиот образовен форум и Фондација Идеја, ни открива дека се […]

Прочитај повеќе

Во тек е втората конференција за друштвени мрежи и дигитален активизам Еngage која се одржува во Кино Фросина во Скопје. Настанот е организиран од Младинскиот образовен форум и Радио МОФ кои се потрудија да обезбедат и видео пренос во живо. Доколку го пропуштите стримот, како што направија лани, МОФ ќе ги закачи сите видеа од […]

Прочитај повеќе