Компанијата Hyundai Motor Group и Kia Motors Company заеднички инвестираа 80 милиони евра во Rimac – хрватската компанија за електрични возила. Компаниите најавија стратешко партнерство за да соработуваат во развојот на електрични возила со високи перформанси. Со новата соработка, Hyundai Motor Group има за цел да го забрза транзитот кон чиста мобилност и да се позиционира […]

Прочитај повеќе

Ford најави дека од 2017 година ќе започне со тестови на своите автономни возила во Европа. Тестирани ќе бидат автономните возила на компанијата, за кои производителот најави дека ќе бидат достапни од 2021. Компанијата во моментов располага со околу 30 тест возила, но во 2017 ќе го зголеми овој број на 100, пренесува Business Insider. […]

Прочитај повеќе

Организацијата за електрични возила во Македонија – Електромобилност Македонија во текот на утрешниот ден, 19 септември, ќе биде дел од големиот настан „Европска недела на мобилност“ под мотото „Паметна мобилност, силна економија“. Настанот е предвиден да започне во 09 часот на паркингот веднаш до aнекс просториите на Факултетот за електротехника и информатични технологии и Машинскиот […]

Прочитај повеќе

Хрватска го прослави Денот на планетата Земја со отворање на стотиот полнач за електрични автомобили. Јубилејната станица во Св. Иван Зелин е прва на оваа локација, иако не и во загрепската општина, јави Netokracija. Објавен е и сајт со локација на сите полначи, со цел да се информираат возачите на електрични автомобили и да се […]

Прочитај повеќе

Само ако живеевте во пештера во изминативе пет години, ќе се изненадите ако ви кажам дека иднината на автомобилите се електричните и автономни автомобили, односно возила кои можат да се движат правилно во сообраќај без човечка контрола. Трендот веќе преоѓа и во јавниот сектор, каде Амстдердам и Лондон истовремено воведоа иницијативи за превоз преку електрични […]

Прочитај повеќе

По Градот Скопје и општината Чаир ќе го збогати возниот парк со електрични автомобили. За оваа намена општината ќе набави пет електрични автомобили и ќе инсталира електричен полнач пред зградата на општината. Автомобилите ќе се користат за потребните на општината, слично како и градот Скопје. Електричните автомобили се дел од платформата „Нека биде чисто. Заедно […]

Прочитај повеќе

Без никаква најава, Tesla го надгради софтверот на своите електрични автомобили. Тие сега се автономни, односно можат да возат самостојно, без помош на возачот. Новитетот сепак не е достапен за сите модели, туку единствено за возилата кои ги имаат потребните сензори. Model S од минатиот септември доаѓа со потребната опрема, но на Tesla им беше […]

Прочитај повеќе

Англија разгледува план со кој на возачите на електрични возила значително ќе им го олесни животот. Станува збор за поставување на бежични електрични полначи на патиштата кои ќе овозможуваат полнење на батериите во возење, јави BBC. Властите објавија дека веќе е завршена студијата и во моментов се подготвува тендер и избор на компанија која ќе […]

Прочитај повеќе

Кратко откако беше претставен првиот електричен автомобил кој ќе се продава во Македонија, сега е претставен и првиот полнач за електрични автомобили во Скопје. Полначот е сместен на првиот кат на гаражата „Македонска фаланга“, и има моќ од 22 киловати. Во превод тоа значи дека полначот може да наполни електричен автомобил за 30-тина минути. Заедно […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот стартап за електрични автомобили Rimac Automobili, најавува дека во 2020 година планираат да произведат 800 автомобили, пренесува Netokracija. Бројката навистина е неимпресивна, но компанијата оваа година планира производство на само пет автомобили, што значи дека во 2020 година призводството на електрични автомобили ќе им биде зголемено 160 пати. Rimac сака да биде Ferrari, не […]

Прочитај повеќе

На почетокот на 2013 година Илон Маск бил подготвен да ја продаде Tesla Motors на Google. Договор бил постигнат со Лари Пејџ, а по ракувањето и адвокатите на двете компании започнале да ги креираат договорите за продажба. Станува збор за период во кој Tesla Motors беше во незавидна финансиска ситуација на праг на банкрот. Елон […]

Прочитај повеќе

Овој викенд низ Скопје и Тетово ќе помине конвој на електрични автомобили. Конвојот чија цел е да ги претставие електричните возила, започнува од Загреб, поминува низ Хрватска, Србија, и од Белград оди до Ниш, Скопје, Тетово и преку Тирана, и подоцна Босна и Херцеговина го завршува кругот. Во Македонија ќе престојуваат преку викендот, од 20 […]

Прочитај повеќе