Предвидувањата се дека електричните возила ќе го освојат пазарот до 2025 година, но дали знаете како функционираат? На ова 10 минутно видео може да ги видите основите на начинот на работа и барем малку поблиску да се запознаете до основите на возилата на иднината.

Прочитај повеќе

Хрватскиот производител на луксузни електрични возила има нов партнер. Станува збор за германскиот гигант Porsche кој купи 10% од акциите на компанијата. Rimac Motors го има најбрзиот електричен автомобил на планетата. Со максимална брзина од 410 километри на час, Rimac Concept Two е побрз од следната генерација на Tesla Roadster, која и не е достапна […]

Прочитај повеќе

Хрватска преку субвенции ќе ги поддржи граѓаните и компаниите кои ќе инвестираат во електрични возила. Државата има фонд од околу 3,3 милиони евра со кој ќе ги поддржи купувачите. Хрватските граѓани или компании кои ќе купат електрично возило може да очекуваат субвенции до 10.700 евра за електрични возила и до 5.400 за хибриди. Овие средства […]

Прочитај повеќе

Пред две години Volkswagen беше во фокус на скандал. Компанијата тогаш прикажуваше лажни резултати за загадувањето на нивните возила. Во 2015 година компанијата беше обвинета дека ги нагодува податоците од уредите инсталирани во возилата. Возилата од компаниајта на независни тестови за емисија на јаглерод диоксид покажаа поинакви резултати. Причина за ова беше таканаречен „defeat device“ […]

Прочитај повеќе

Германскиот автопроизводител BMW успеа да продаде 100.000 електрични возила во 2017 година. Најголем дел од возилата се продадени во Европа и САД, јави Reuters. Сепак, не станува збор за исклучиво електрични возила, туку дел од возилата се и хибриди. Потполно електрично возило кое беше дел од овие 100.000 продадени автомобили е i3 compact. „Електромобилноста е […]

Прочитај повеќе

Компаниите E.ON SE и Clever го објавија следниот чекор за електричните возила во Европа. Станува збор за електричен автопат кој ќе поврзе голем дел од континентот. Ова е „EU flagship“ проект кој од Европската комисија дови инвестиција од 10 милиони евра. Автопатот ќе го поврзува континетот од Норвешка до Италија. Планот е по целата должина на […]

Прочитај повеќе

Најамбициозниот стартап од регионот, хрватскиот Rimac Automobil, доби нова, досега најголема инвестиција. Инвестицијата од 30 милиони евра е најголема и за било која компанија од Хрватска. Инвестицијата доаѓа од најголемиот азиски производител на батерии Camel Group. Инвестицијата е наменета како за Rimac Automobil, така и за Grayp Bikes. Grayp Bikes е компанија сестра на Rimac, […]

Прочитај повеќе

Скопје ја одбележа светската недела на мобилноста. Дел од настанот е и едукативниот час во организација на Електромобилност Македонија. „Електричен полигон“ се одржи по четврти пат во организација на Секторот за заштита на животната средина и природата при град Скопје. Овој пат бројот на презентирани возила беше нешто поголем. ЈП Градски паркинг и град Скопје ги […]

Прочитај повеќе

Германскиот производител на возила Volkswagen е најновата компанија која објави дека ќе ги замени возилата со електрични. Volkswagen ја објави оваа вест на саемот за возила во Франкфурт, јави Ars Technica. Производителот за почеток најави дека до 2030 година сите возила што ги произведуваат ќе имаат и електрична верзија. Слична одлука неодамна донесе и Volvo; компанијата тогаш […]

Прочитај повеќе

Додека Tesla се подготвува да претстави електричен камион, компанијата Cummins која 100 години произведува камиони, веќе го претстави првото вакво возило. Камионот е потполно електричен, а на место на горивото доаѓа 140KWh батерија. Дури и со оваа батерија камионот има релативно ограничено движење од 160 km со едно полнење. За полнење на батериите е потребен […]

Прочитај повеќе

Градоначалникот на Тирана, Ерион Валиај, најви дека на есен почнуваат со тестови на електрични автобуси. Албанија е една од најчистите држави во Евроапа, а најголем дел од електричната енергија се произведува во хидро-цетрали, вели Digital Spoiler. So excited to announce that Tirana will be testing Electric Buses in its routes by this fall. A new era for […]

Прочитај повеќе

Tesla можеби е компанијата поради која сите зборуваат за електрични возила, но General Motors е компанијaта која може да ги популаризира. Компанијата во соработка со кинески партнери го претстави електричното возило со неинвентивно име E100. Дизајнот на возилото е на  SAIC-GM-Wuling во кој GM има 44% удел.  Цената по која ќе се продава возилото е […]

Прочитај повеќе