Веројатно надвор од САД пикап камионет никогаш нема да ја има популарноста на автомобилите, но во  САД приказната е поинаква. Популарноста на пикап возилата, но и  квалитетот на Rivian R1T го направија возилото едно од најдобрите на саемот за возила. Возилото е изработено од стартап базиран во Мичиген, Илиноис. Делот за производство на батерии и […]

Прочитај повеќе

ЕВН ја прошири мрежата на јавно достапни полначи за електрични возила со поставување на полнач на паркингот во Скопје Сити Мол. Мрежата на полначи на ЕВН моментално има повеќе од 40 полначи на располагање. Полначот во Скопје Сити Мол се наоѓа во жолтата зона на подземната гаража и на сопствениците на електрични возила им нуди […]

Прочитај повеќе

Веројатно на сите кои ја погледнале цената на електричните возила веднаш им станува јасно дека е многу повисока од традиционалните автомобили. Дури и економичните модели како Nisan Leaf и Chevy Bolt се продаваат за 30 000, односно 37 500 долари. Неoдамна претседателот на Volkswagen објасни дека поради префрлањето на електрични возила, цената на најниската класа […]

Прочитај повеќе

Целиот свет е подготвен или се подготвува за ерата на паметни возила. Сепак регионот е далеку од спремен за следниот чекор во оваа област. Токму ова беше една од темите на панелот на кој учествуваа претставници на дистрибутивните системи на електрична енергија. Паметните мрежи ќе бидат една од технологиите со чија примена ќе се овозможи […]

Прочитај повеќе

ЕВН Македонија ќе постави над 40 полначи за електрични возила. Полначите се веќе поставени во 17 градови во Македонија.  Најмногу полначи 21, се предвидени во Скопје. „ЕВН во рамки на проектот за електромобилност веќе една година работи на поставување полначи за електрични возила. Досега имаме поставено полначи во 17 градови во Македонија, најчесто на централните […]

Прочитај повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека е од исклучително важност за Европа да развие сопствено производство на батерии, пренесе Reuters. Ова ќе обезбеди безбедна иднина за автомобилската индустрија во Европа. Со оглед на тоа дека дел од најголемите производители на автомобили се во Германија, заложбата на канцеларката најверојатно не е изненадување. Сепак снабдувањето со батерии […]

Прочитај повеќе

Германскиот производител на автомобили, Volkswagen, објави дека планира да изгради 10 милиони електрични возила. Станува збор за новата модуларна MEB платформа која сепак ќе започне масовно да се произведува во 2022, пренесе Reuters. Сепак првите возила со модуларен електричен погон започнуваат со производство кон крајот на 2019. Компанијата планира 27 електрични модели, а првите возила ќе […]

Прочитај повеќе

Предвидувањата се дека електричните возила ќе го освојат пазарот до 2025 година, но дали знаете како функционираат? На ова 10 минутно видео може да ги видите основите на начинот на работа и барем малку поблиску да се запознаете до основите на возилата на иднината.

Прочитај повеќе

Хрватскиот производител на луксузни електрични возила има нов партнер. Станува збор за германскиот гигант Porsche кој купи 10% од акциите на компанијата. Rimac Motors го има најбрзиот електричен автомобил на планетата. Со максимална брзина од 410 километри на час, Rimac Concept Two е побрз од следната генерација на Tesla Roadster, која и не е достапна […]

Прочитај повеќе

Хрватска преку субвенции ќе ги поддржи граѓаните и компаниите кои ќе инвестираат во електрични возила. Државата има фонд од околу 3,3 милиони евра со кој ќе ги поддржи купувачите. Хрватските граѓани или компании кои ќе купат електрично возило може да очекуваат субвенции до 10.700 евра за електрични возила и до 5.400 за хибриди. Овие средства […]

Прочитај повеќе

Пред две години Volkswagen беше во фокус на скандал. Компанијата тогаш прикажуваше лажни резултати за загадувањето на нивните возила. Во 2015 година компанијата беше обвинета дека ги нагодува податоците од уредите инсталирани во возилата. Возилата од компаниајта на независни тестови за емисија на јаглерод диоксид покажаа поинакви резултати. Причина за ова беше таканаречен „defeat device“ […]

Прочитај повеќе

Германскиот автопроизводител BMW успеа да продаде 100.000 електрични возила во 2017 година. Најголем дел од возилата се продадени во Европа и САД, јави Reuters. Сепак, не станува збор за исклучиво електрични возила, туку дел од возилата се и хибриди. Потполно електрично возило кое беше дел од овие 100.000 продадени автомобили е i3 compact. „Електромобилноста е […]

Прочитај повеќе