Три недели пред официјалното претставување на новиот HTC One, на YouTube се појави првото видео од верзијата за девелопери во кое еден до друг се споредени HTC One и HTC One M8. Новиот телефон доаѓа со малку поголем екран и речиси незабележливи измени на дизајнот, иако е позаоблен од претходникот. Најзабележлив е недостатокот на физички […]

Прочитај повеќе

iPhone 5S е еден од пoнапредните паметни телефони, прв на пазарот со 64-битен A7 процесор и можност за отклучување со отисок од прст. Но, рецензиите не значат ништо во моментот кога одбираме телефон, бидејќи тоа што ни е важно е што очекуваме од паметен телефон и колку ќе платиме за него. Првото може да се […]

Прочитај повеќе

HTC го претстави One Max еден ден порано откако слики oд телефонот, кој е поголема верзија од One, се појавија на интернет. Освен големиот 5,9-инчен екран, One Max се истакнува по тоа што е прв Android телефон со сензор за отпечатоци од прсти кој стартува откако Apple го претстави iPhone 5S. Но, за разлика на […]

Прочитај повеќе

HTC ги објави спецификациите на мини верзијата на својот „flaghship“ уред HTC One. Mini верзијата пристигнува во август, а според цената треба да биде две категории пониско од својот поголем брат. Прв детал што најлесно се забележува е дека на HTC изгледа не им е доволно јасно значењето на Мini, па телефонот е само еден […]

Прочитај повеќе

Кој телефон е најдобар, и кој телефон би го одбрале? Последните „flagship” телефони се слични во цената, имаат моќни перформанси, имаат одлични оперативни систени и преубав дизајн, но секагаш има нешто што ве влече повеќе кон еден од нив, нешто што го прави телефонот како да е направен за вас? Според анкетата на форумот на […]

Прочитај повеќе

По Samsung, и HTC ќе претстави модел од својот најдобар телефон кој ќе работи на оргинален stock Android оперативен систем. HTC One ќе биде достапен на Google Play, а телефонот ќе доаѓа со чист Android, не променет од HTC, за да понуди Nexus корисничко искуство. Телефонот е со 32 GB слободен простор и LTE подршка, […]

Прочитај повеќе

One е достапен во T-Mobile. Знам дека звучи чудно, но не се работи за операторот, туку за најновиот flagship телефон од HTC кој го засени и најновиот Samsung Galaxy S4. Нема информации дали ќе биде достапен и во One и Vip, иако е можно да го видиме HTC One и кај нив бидејќи сите македонски […]

Прочитај повеќе

Иако фрлањето на нови скапи паметен телефон не е баш најпаметната идеја за нивна презентација, секако е еден од позабавните тестови за издржливост. TechSmart направи текст на издржливост во кој ги споредува iPhone 5 и Galaxy S4, додека Android Authority ги „фрли“ HTC One и iPhone 5. Според тоа што може да се види од […]

Прочитај повеќе

Се ново сега е старо пак, вели Gizmodo кои ја имаат првата (но не и толку позитивна како што би очекувале) рецензија на Samsung Galaxy S4. Овој „flagship” телефон на јужнокорејската компанија е наследник на S3, најомилениот и, до сега, најдобриот Android телефон, што му дава добро педигре на S4 пред потрошувачите. Но, тоа што […]

Прочитај повеќе

При претставувањето на својот нов паметен телефон, HTC рече дека „повторно го измисливме“ мобилното искуство. Штета што заборавија да одберат ново име за својот нов телефон. Да нема забуна, новиот HTC One не е One X, ниту One V, ниту One S кои се веќе неколку месеци достапни и во Македонија, туку е „the New […]

Прочитај повеќе