Како може да развиете иновативно претприемништво во земја која се чини е секогаш во економска транзиција, каде младите иноватори се жалат дека нема пари, додека инвеститорите велат дека нема тимови кои разбираат бизнис? Се чини дека клучот лежи во истрајноста. Во своето предавање Мајкл Голдберг, инвеститор и професор на Weatherhead School of Management, што го […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Silicon Drinkabout Skopje е неформален неделен собир на луѓе кои работат со ИТ стартапи или работат креативни дигитални работи во Македонија. Се случува секој петок и на еден од овие собири, ни се приклучи […]

Прочитај повеќе

(Ова е оригинален текст на Викторија Николовска, ко-организатор на Startup Weekend Skopje. Реобјавен е со нејзина дозвола. Викторија е и ко-водител на #ИТН, подкастот на IT.mk и Радио МОФ) Со големо финале заврши и петтиот Startup Weekend Skopje. Овој пат, бизнис комплексот CoSeed беше домаќин на повеќе од 60 учесници, кои со помош на 20 […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Веднаш откако завршив со работа во Yazane, се стрчав кон вратата за мојот втор состанок тој ден. Требаше да одам од Каракој назад до Бебек, и овој пат ме советуваа да фатам автобус за […]

Прочитај повеќе

Можеби македонските власти се фалеа со бизнис извештаи, но реалноста е дека земјава заостанува зад сите други кога е во прашање иновацијата. Наместо да се фали со извештаи кои беа оспорени, Македонија треба да го следи примерот на Албанија која се реши да ги поддржи локалните стартапи и иновативни компании со неплаќање на данок. Премиерот […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Startup Istanbul е водечки стартап настан во Евроазија и причината зошто бев во Истанбул. За тие што немале можност да се запознаат со овој фантастичен стартап настан, ќе ви го претставам Startup Istanbul кој […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) ________________________________________________________________________________ Саботата ми беше ден резервиран за разгледување на плоштадот Синтагма во Атина. Немав многу состаноци тој ден, па решивме со мојот пријател да ја разгледаме областа. Земавме вкусни ледени фрапеа за по пат, […]

Прочитај повеќе

(Серијалот текстови за претприемачки неуспеси Spotlight on Failure е проект на Inventures.eu. Интервјуата со успешни претприемачи кои често грешеле, имаат за цел да покажат дека стравот од неуспех, присутен често во Централна и Источна Европа, може лесно да биде корисно и едукативно искуство.) Хозе Моралес е претприемач, стартап ентузијаст и основач на серијата настани Fear and Fall. Во […]

Прочитај повеќе

(Серијалот текстови за претприемачки неуспеси Spotlight on Failure е проект на Inventures.eu. Интервјуата со успешни претприемачи кои често грешеле, имаат за цел да покажат дека стравот од неуспех, присутен често во Централна и Источна Европа, може лесно да биде едукативно искуство.) Демиан Издебски, 38, е комплетно посветен на својот ИТ бизнис, DiTech. Веќе 15 години, […]

Прочитај повеќе

Kairos CEE Venture Competition започна со прибирање на пријави за овогодинешниот регионален стартап натпревар, кој ќе се одржи на 8 мај во Будимпешта, Унгарија. Натпреварот е наменет за студенти oд Јужно-источна Европа, па oрганизаторите ги повикуваат сите кои ги исполнуваат условите да се пријават за настанот. Натпреварот е добра можност за македонските стартапи да се […]

Прочитај повеќе

Startup Weekend е светски најпознат настан за стартапи, вели Ева Пиперевска, еден од организаторите на скопскиот стартап викенд кој е закажан од 8-ми до 10-ти мај. Дводневниот хакатон е наменет за млади претприемачи кои ќе соработуваат на креативни идеи и бизнис планови, со помош на искусни ментори, идеи кои подоцна ќе ги претстават пред инвеститорите. […]

Прочитај повеќе

Стартапи, претприемачи и креативци!, пуштени се во продажба билетите за четвртиот Startup Weekend Skopje, глобален настан кој е всушност 54-часовен маратон за креаирање на интересни сервиси, реализација на идеи, учење за бизнис модели, дружење со други претприемачи, и на крај презентација на проектот пред потенцијални инвеститори. Лани настанот беше фантастичен, но организаторите ветуваат дека овој […]

Прочитај повеќе