The Internet’s Own Boy, филмот за хактивистот Арон Шварц викендов беше конечно објавен за во кино салите низ САД. Но, благодарение на Интернет архивата, верзија на филмот издадена под поотворените Creative Commons лиценци е достапна за сите во светот. Документарниот филм го следи животот на Арон Шварц, од растење како дете генијалец до моментот на […]

Прочитај повеќе

Истражувањата кои ги прават научниците во САД, а се финансирани со пари од граѓаните ќе им бидат достапни на сите. Одлуката е донесена по петицијата на 65.000 граѓани кои бараат пристап до тие истражувања. Петицијата е потикната од смртта на активистот Арон Швартц кој се залагаше за слободата на информации. Арон си го одзеде животот […]

Прочитај повеќе

Федералните резерви на САД потврди дека хактивистите Anonymous им ги пробиле серверите и им украле податоци. Но, една од највлијателните финансиски институции во земјата не сакаше да открие дали се работи за профилите, адреси, телефонски броеви и лозинки на над 4.000 директори и менаџери од разни банки, кои Anonymous ги објави јавно пред во четири […]

Прочитај повеќе

Во јули оваа година Арон Шварц, еден од основачите на Reddit и познат активист од САД, беше уапсен под сомнеж за кражба на податоци – околу четири милиони научни текстови од мрежата на JSTOR. Случајот сѐ уште не е разрешен и Шварц, ако биде пронајден за виновен, се соочува со казна затвор до 35 години, […]

Прочитај повеќе

Пред два дена објавивме вест за онлајн активистот Арон Шварц кој е обвинет за крадење на академски и научни трудови од порталот JSTOR, и кому му се заканува 35 годишна затворска казна. Интересно околу овој случај е тоа што вчера на озогласениот торент сајт Pirate Bay се најде торент кој содржи 18.592 трудови од порталот […]

Прочитај повеќе

Интернет активиститот и поранешен вработен во Reddit, Арон Шварц, е обвинет за кражба на над 4 милиони научни и академски трудови преку нелегално користење на мрежата на Институтот за Технологија во Масачусетс, попознат како MIT. Арон Шварц преку мрежата на MIT „крадел“ документи од JSTOR, веб сајт кој функционира на претплата, а содржи над 1.000 […]

Прочитај повеќе