Google преку соработката со LG ја презентираше новата верзија на Android Wear 2.0. LG ги претстави LG Watch Sport и LG Watch Style, први два часовници кои доаѓаат со новиот оперативен систем. Првата верзија на Wear никогаш не успеа да го реализира својот потенцијал. Поради ова често беше причина за лош впечаток и за хардверот […]

Прочитај повеќе

Intel ги отповика своите паметни фитнес часовници, и ги повика сите корисници да престанат да ги користат Basis Peak часовниците. Станува збор за проблеми со прегревање. Проблемот е толку лош што Intel се плаши дека уредите можат да ги изгорат корисниците, па дури и да им направат пликови. Компанијата во целост ќе им ги врати […]

Прочитај повеќе

Apple вообичаено нема проблеми со продажбата и со вредноста на акциите, компанијата е прва, и засега единствената со вредност од 700 милијарди долари. Но, неодамна Apple за прв пат во 13 години забележа намалени приходи поради помалата продажба на iPhone, неуспехот на Apple Watch и заситување на пазарот, што значи дека сега акциите се продаваат […]

Прочитај повеќе

Samsung има нов процесор кој е далку подобар од обичните фитнес монитори. „Биолошкиот“ процесор може да мери индекс на телесна тежина, мускулна маса, пулс, температура и ниво на стрес. Идејата за зголемување на можностите на мониторите е одлична, но повеќе ќе зависи од имплементацијата отколку од вообичаените желби на Samsung да додава купишта сензори на […]

Прочитај повеќе

Moto 360 Sport е најновата верзија на паметниот часовник на Motorola кој ќе се продава веќе од 7 јануари, и ќе биде првиот нов уред кој ќе биде достапен во 2016 година. Овој пат наместo изглед на класичен часовник, Motorola креираше модерен фитнес додаток кој малку наликува на играчка, но ова не е лошо, вели […]

Прочитај повеќе

Швајцарскиот производител на луксузни часовници Tag Heuer започна со продажбата на паметни часовници кои доаѓаат со Android Wear. Без разлика на досегашните Moto 360 и LG Watch Urbane кој изгледаат одлично, Tag Heuer Connected е на повисоко ниво и е првиот паметен часовник кој сакате да го имате. Но, за часовникот ќе треба да платите […]

Прочитај повеќе

(„Производ на денот“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) Blocks е првиот модуларен паметен часовник во светот. Неговиот watchface или Core како што го нарекуваме, е […]

Прочитај повеќе

Apple, во партнерство со Hermès, започнаа со продажба на ексклузивен модел на часовник Apple Watch Hermès. Иако гледајќи ја цената ќе помислите дека станува збор за нов модел на часовникот, сепак станува збор за старите модели надградени со Hermès ремче и нов лик на часовникот. Часовникот доаѓа во три варијанти од 1.100 долари, 1.250 долри […]

Прочитај повеќе

Google крушум го преработи Android Wear во кој можеби најголем новитет се интерактивниот екран на часовникот. Најголем проблем во воведувањето на интерактивната почетна страна е тоа што во оригиналната верзија на оперативниот систем, притискањето на часовникот се користи за активирање на картичките за Android Wear. „Она што го гледавме е принцип на директна манипулација која […]

Прочитај повеќе

Корисниците кои поседуваат iPhone повеќе нема да мораат да користат Apple Watch доколку сакаат паметен часовник. Новата верзија на Android Wear 1.3 и неколку часовници со овој оперативен систем ќе функционираат и со iPhone. Првите часовници кои ќе доаѓаат со оваа функционалност се Huawei Watch, Asus ZenWatch 2 и LG Watch Urbane. Иако фановите на […]

Прочитај повеќе

Google креираше сајт на кој ќе може да се споделуваат експериментални отворени апликации за Android и Android Wear. Android Experiments веќе има дваесетина интересни и кул проекти кој можат да послужат како инспирација за идни апликации. „Првите 20 проекти покажуваат широк спектар на креативна работа – од експерименти со камера до хак на хардвер и […]

Прочитај повеќе

Без разлика дали е добар или лош, го сакате или мразите, Apple Watch започна со својата доминација на пазарот за паметни часовници. Дури 75 отсто од продадените паметни часовници се Apple Watch, вели истражувањето на Strategy Analytics, пренесено од PR newswire. Добра вест за останатите производители е што корисниците стануваат позаинтересирани за паметните часовници, па […]

Прочитај повеќе