Sony полека се подготвува за следната генерација на Playstation. Сепак засега, а најверојатно и во некоја подалечна иднина PlayStation 4 Pro е повеќе од доволно моќен за вашите потреби.  Ова се десет податоци кои можеби не ги знаете за вашата омилена конзола.

Прочитај повеќе

Одникаде, Sony на својот блог објави дека започнува да тестира „cross-platform“ гејминг за определени наслови. Веста излезе на блогот на PlayStation. „Знаме дека играчите на PS4 едвај чекаат известување, и навистина го цениме трпението на заедницата досега баравме начин да изнајдеме решение. Првиот чекор е отворена бета повеќе-платформско играње на Fortnite“, велат од Sony. Засега […]

Прочитај повеќе

Сопствениците на PS4 и Call of Duty фанатиците први ќе се нурнат во месец јули со Call of Duty Infinite Warfare Absolution DLC. Овој додаток дебитира со мапите Bermuda, Permafrost, Fore и Ember, како и новата Attack of the Radioactive Thing! епизода со зомби. Xbox One и PC корисниците ќе мора да чекаат за мапите […]

Прочитај повеќе

Играчите на конзоли веќе половина година како имаат пристап до демото за Resident Evil 7, но таквото нешто не беше случајот и со PC гејмерите, барем до пред некое време. Од сега, демото Beginning Hour е ваше за преземање и играње преку клиентот на Steam, под услов да сте спремни да одделите 3.2GB простор, но […]

Прочитај повеќе

Што е WATCH_DOGS2? WATCH_DOGS2 е акциона авантура во отворен свет. По разочарувачката игра од 2014-та година, развојното студио Ubisoft Montreal реши да ги засука ракавите и да проба уште еднаш да го ревитализира серијалот. Двојката е сместена во фиктивен Сан Франциско и ве става во улога на хакер кој, работејќи за хакерската група DedSec, има […]

Прочитај повеќе

За 400 американски долари, уредот на Sony за виртуелна реалност е секако еден од поевтините на пазарот. За жал ова важи единствено доколку веќе ги поседувате камерата и контролерот за конзолата. Без камерата уредот е речиси бескорисен. „Rift и Vive наликуваат повеќе на прототип во напредна фаза, PlayStation VR обрнува внимание на деталите – токму […]

Прочитај повеќе

Нова конзола помоќна од сегашниот PlayStation 4 наскоро ќе им биде достапнa на купувачите. PlayStation 4 Pro е новата „high end“ конзола на Sony, а во продажба ќе биде достапна од 10 ноември. Новиот модел ќе се продава за цена од околу 400 долари, тоа е повеќе од сегашната верзија, но далеку подостапно од гејминг компјутер […]

Прочитај повеќе

The Witcher 3 беше прогласена за една од најдобрите RPG (Role-playing game) игри годинава од највидните гејминг сајтови, а истото беше кажано и за двете последователни проширувања, насловени како Hearts of Stone и Blood of Wine. Развивачите најавија комплетна верзија, која покрај играта и споменатите проширувања, ќе ги содржи и сите мини додатоци во форма […]

Прочитај повеќе

Sony го претстави Project Morpheus, пар на очила и слушалки со кои ќе ја доближи виртуелната реалност до гејмерите на PlayStation 4. Но, Sony и покрај трите години од кога го развива Morpheus, сè уште го има само како прототип, кој, интересно може да се користи и за други намени, не само за играње видеоигри. […]

Прочитај повеќе

Playstation 4, најновата конзола на Sony ќе пристигне во Македонија, и во останатиот дел во Европа, на 29-ти јануари, стои на банерот на се-уште-неотворениот салон на Sony карши поранешниот МcDonalds, во Скопје. Цената на конзолата ќе биде според очекувањата, односно околу 400 евра, или 24.990 денари. Од објавувањето во ноември до сега Playstation 4 се […]

Прочитај повеќе

Иднината на видео игрите е во стримингот или барем вака мислат креаторите на новата генерација на конзоли PlayStation 4 и Xbox One. Двете конзоли доаѓаат со поддршка за пренос од гејмплејот на TwitchTV, иако далеку поспремна е конзолата на Sony. Sony отиде дотаму што копчето за стрим го стави на дофат на играчите, директно на […]

Прочитај повеќе

Playstation 4 ја доби првата рунда со Xbox One и изгледа дека тешко дека може да биде подобра одошто е. Но, само со додавање на SSD диск, конзолата станува значително подобра. Tested направи споредба помеѓу инсталираниот хард-диск, SSD и хибриден хард-диск. SSD е побрз од инсталираниот диск и скусува 5 секунди при стартување и 20 […]

Прочитај повеќе