Hackboard 2 е нов мини компјутер кој доаѓа со Intel  x86 процесор. Производителот Hackboard на платформата Crowd Supply го најавува како идеален за употреба за студентите, наставниците, хобистите. Со ова мини-компјутерот ќе му биде конкурент на веќе препознатливиот и популарен Raspberry Pi. Плочката е со димензии 120 х 80 mm и доаѓа со: двојадрен Intel […]

Прочитај повеќе

Raspberry Pi 400 е нов компактен миникомпјутер сместен во тастатура. Сопствениците на постари домашни компјутери како Amiga, Spectrum ZX, Commodore 64 се сеќаваат на овој модел во кој сè беше „скриено“ во тастатурата. Raspberry Pi 400 доаѓа со: четири јадрен 64-битен процесор; 4GB RAM; Wi-Fi; излези за два монитори; и 4K видео. Ентузијастите кои работат […]

Прочитај повеќе

Џорџ Хилиард е човек кој успеа да направи мини компјутер во форма на бизнис карта. По цена од само 3 долари, Џорџ успеал да се здобие со испечатена плоча и да го смести Allwinner F1C100 чипот кој се одликува ем со ARM9 процесор ем со 32MB RAM. Во визитката, Џорџ има сместено Linux 5.2 kernel, неколку апликации […]

Прочитај повеќе

По подолг период Raspberry Pi Foundation имаат добри вести: „Raspberry Pi добива надградба“. Мини компјутерот кој е популарен кај хобистите кои сакаат да работат на паметен дом, интернет на нештата, и куп други проекти, никогаш не бил подобар. Raspberry Pi 4 B е доволно моќен што веќе може да замени и послаб десктоп компјутер.   […]

Прочитај повеќе

Нов Raspberry Pi Model B+ е достапен во продажба. Фондацијата го одбра π-денот за издавање на новиот модел на мини компјутерот. Новиот модел е на продажба за 35 долари и е надградба на постоечкиот модел. Дополнително, дознавме дека претходниот Raspberry Pi 3 се продал во над 9 милиони примероци. Еве кои се компонентите на новиоит модел: […]

Прочитај повеќе

Креаторите на Raspberry Pi ја освоија најпрестижната инженерска награда во Велика Британија. Тимот е добитник на MacRobert наградата, која ја издава Royal Academy of Engineering, јави BBC. Номинирани за наградата беа и компанијата за онлајн безбедност Darktrace и пионерите за радио-терапија, Vision RT. Сепак девелоперите на мини компјутерот ја победија конкуренцијата. Raspberry Pi излезе во 2012 […]

Прочитај повеќе

Мини и микро компјутерите се единствен дел од компјутерската индустрија кој забележува раст последниве неколку години. Можеби поради ова воопшто не треба да нѐ изненадува се поголемиот број на производители кои се обидуваат да го освојат пазарот. HiKey 960 од Huawei е најновиот мини компјутер кој ќе се обиде да го освои пазарот. Мини-компјутерот доаѓа […]

Прочитај повеќе

Tinker Board е мини компјутер од ASUS кој треба да биде замена за Raspberry Pi. Компјутерот на ASUS е многу помоќен па соодветно на тој факт ќе биде наменет и за проекти кои бараат поголема искористеност на компјутерот. До сега како општ впечаток е дека самиот Raspberry Pi е повеќе од доволно моќен за оние […]

Прочитај повеќе

Raspberry Pi е еден од омилените мини компјутери на ентузијастите, а од неодамна има и нова верзија. Компјутерот е евтин и може да се користи за управување на куп работи. Мини компјутерот е најпродаваниот британски компјутер на сите времиња, а видеото од Tech HD ќе ви покаже зошто.

Прочитај повеќе

Raspberry Pi е суперпопуларен мини-РС и тоа пред се поради неговите можности и флексибилност. Неодамна Raspberry Pi доби нова B+ верзија со што несомнено ќе се зголеми примената и интересните проекти кои може да ги видиме, засега CNET креираше листа на најинтересни  и амбициозни Raspberry Pi проекти. Еве дел од нив:  “Супер-компјутер” Научниците од Универзитетот […]

Прочитај повеќе

Mojang објави дека популарната игра Minecraft доаѓа на Raspberry Pi, евтиниот микро-комјутер, чија основна намена е да биде почетна точка на новите програмери, но и во образовниот процес каде е алтернатива на поскапите компјутери. Minecraft Pi е бесплатна, а базирана е на Android и iOS верзијата на играта. Играчите на Minecraft Pi како и на оргиналот ќе […]

Прочитај повеќе

Откако основниот модел на Raspberry Pi се покажа како полн погодок, фондацијата одговорна за мини PC-то излезе со нова поедноставна и уште поевтина варзија која чини само 25 долари. Новиот Raspberry Pi – Model A има помалку меморија и нема мрежен приклучок, но затоа енергетската ефикасност му е значително подобрена, што овозможува да се напојува […]

Прочитај повеќе