Лидерот на хакерската група LulzSec која пред три години направи хаос на повеќе владини и гејминг сајтови, Sabu, хакирал куп сајтови во Иран, Сирија, Бразил и Пакистан додека бил доушник и работел за Федералното истражно биро (FBI), пишува New York Times. Хектор Ксавиер Монсегур попознат како Sabu, уште пред своето апсење соработуваше со FBI и […]

Прочитај повеќе

Им ги сечеме главите на LulzSec, вели FBI откако утринава уапсија пет члена на озогласената хакерска група LulzSec. Групата стана позната откако во 50-дневен период од мај до јуни 2011-та година направи хаос во сајбер просторот пробивајќи куп сајтови на институции и компании, меѓу кои и сајтовите на CIA, Sony, eBay, американскиот Конгрес и други. […]

Прочитај повеќе

Полицијата во САД, Британија и Холандија уапси над 20 луѓе кои се осомничени дека како дел од Anonymous групата го нападнале сајтот на PayPal во декември. Осомничените се обвинети за онлајн напад. Неколкумина од десетината уапсени се тинејџери под 18 години. Минатата година интернет активистите Anonymous ги нападнаа PayPal, MasterCard и Visa срушувајќи ги со […]

Прочитај повеќе