Еден од проблемите на 3Д принтерите, барем кога принтањето на големи објекти е во прашање, е времето и големината на принтерот која е потребна. Најчесто принтерите се поставени во некаква рамка, без разлика дали тоа е кутија или само носач на „главата“ на 3д принтерот. Решение на големината на проблемот можеби е пронајдено со креирање […]

Прочитај повеќе

3Д принтерите се дефинитивно „the next big thing” бидејќи ни нудат физички објекти за кои не знаевме дека постојат. Последната приказна за моќта на оваа технологија е за Татјана Гера која е слепа од својата седумнаесетта година. Благодарение на принтерите таа успеа да го допре ултразвукот на своето бебе. За креирање на моделот е искористен […]

Прочитај повеќе

Европската вселенска агенција (ESA) во јуни ќе го испрати првиот 3Д принтер кој ќе функционира во нулта-гравитација. Станува збор за минијатурниот Portable On-Board 3D Printer (POP3D), кој може да се смести во коцка со страна од 25 сантиметри, јави Space. „POP3D е малечок 3Д принтер на кој му е потребно малку енергија и минимално управување […]

Прочитај повеќе

Развојот на 3Д-печатењето значително им го олесни животот на дел од луѓето кои имаа проблеми со инвалидитети. Сега запознајте го Дерби, кутре кое поради неразвиените шепи до сега не можеше да се движи на тврда површина. Благодарените на 3Д-испечатените протези, Дерби сега нема никакви проблеми при движењето, па во текот на прошетките, дури и трча […]

Прочитај повеќе

Micro 3Д принтерот за кој неодамна пишувавме кој успеа да се финансира за рекордни 11 минути, успеа да собере 2.62 милиони долари со 23 дена до крај на кампањата. Micro 3D не е првиот успешен 3Д принтер на Kickstarter, пред него свои проекти имаа FORM 1, Buccaneer и RigodBot 3D кои исто така успејаа да […]

Прочитај повеќе

Марк Гудман е безбедносен аналитичар за иднината на криминалот и опасностите од тероризмот, и основач на Future Crimes, вели дека иднината навистина го плаши. Покрај можноста за техно-утопија за која новите технологии ќе понудат можност, присутна е и опасноста од злоупотреба на технологијата, опасност која мора да се избегне по секоја цена, објаснува г. Гудман […]

Прочитај повеќе

Новата иновација на Универзитетот Илиноис, 3Д испринтана срцева мембрана, во иднина можеби ќе овозможи непрекината работа на срцето. Видеото прикажува зајачко срце кое работи и испумпува крв благодарение на мембраната. Во случај на откажување на срцето или срцев удар мембраната може да ја стимулира работата на срцето во различни точки со што би прекинала неправилната […]

Прочитај повеќе

Без сомневање иднината е во 3Д принтањето; органи, храна и уште куп други предмети од часовници до автомобили. Но иднината на принтерот нема смисол без можност за принтање на метални предмети. Група научници од Техничкиот универзитет Мичиген под водство на Џошуа Пирс разви 3Д принтер кој може да печати со метал, јавува Fast Company. Принципот […]

Прочитај повеќе

Следниот голем напредок во медицината може да биде донесен од 3Д-принтерите кои во блиска иднина ќе може да принтаат со живи клетки. Напредокот е овозможен пред се од развојот на технологијата и се пософистицираните принтери и софтвер, но и напредокот во регенеративната медицина, вели Forbes. Кевин Шејкшаф, професор по фармација од Универзитетот на Нотингем, Англија, […]

Прочитај повеќе

Практичноста на 3Д принтањето ја има обезбедено иднината на оваа технологија која станува се поевтина, но колку и често да слушаме за интересни идеи за користење на 3Д принтерите, од принтање на кола до принтање на пица во Вселената, сепак постојат куп други проекти кои не воодушевуваат со својата примена, а дел од нив повеќе […]

Прочитај повеќе

Systems and Materials Research Corporation го направи првиот принтер кој ќе принта пици. Проектот ја чини NASA 125.000 долари, а целта е на астронаутите да им се овозможи да јадат вкусна и свежа храна во Вселената. Принтерот е направен од RepRap 3Д принтер на кој главите за принтање му се заменети со течна храна, а […]

Прочитај повеќе

Иако се почесто сме сведоци на прекрасни 3Д копии кои се појавуваат на веб порталите, тие се креираат од 3Д принтери со цена, која барем засега, е превисока за македонски стандард. Сепак најдовме неколку 3Д принтери кои можат да си ги дозволате и со помал буџет. Printrbot е производителот на најдостапниот принтер Printrbot Simple кој […]

Прочитај повеќе