Во наредните два месеци, сите Half Life игри се апсолутно бесплатни. Потегот се прави во пресрет на VR ексклузивната игра Half-Life: Alyx. Доколку сакате максимално да се навлезете во едни од најпопуларните FPS игри, можете да го направите тоа без да потрошите денар. На располагање ви стои првата игра, заедно со двете, последователни експанзии – […]

Прочитај повеќе

За Final Fantasy 15 чекавме исклучително долго време, но ова е двојно повистинито за Half-Life 3. По се изгледа, тимот зад Final Fantasy 15 ќе проба да го ублажи ударот од вечното чекање така што ќе ви дозволи да играте во Final Fantasy 15 облечени како немиот протагонист, Гордон Фриман. Како резултат од заедничка соработка […]

Прочитај повеќе

Гејб Њуел, човекот зад кој стои компанијата Valve и платформата за дигитални игри – Steam, реши да ги удостои сите заинтересирани со AMA (Ask me Anything) сесија. Она што следува е збир од најинтересните прашања и одговори од представник на движечката сила која ги обедини гејмерите со Steam, а пружи незаборавно искуство со игри како […]

Прочитај повеќе

Иако изгледаше дека Valve заврши со најавите за овој месец по најавата на контролерот за Steam конзолата, гејмерите конечно го дочекаа тоа што сакаа да го слушнат од компанијата. На 29 септември Valve поднесе барање за патентирање на Half-Life 3 во Европа. Наследникот на една од најпопуларните игри Half-Life 2 е долго очекуван од фановите. […]

Прочитај повеќе

Една од главните причини поради која гејмерите не користат GNU/Linux со сигурност е тоа што нивната омилена игра не е достапна на тој оперативен систем. Едната од таквите игри е Counter Strike која има огромен број на играчи. Valve од неодамна започна да ги портира своите игри за GNU/Linux платформата, а во текот на викендот […]

Прочитај повеќе