После четири успешни изданија, EESTEC LC Skopje ви го најавува и петтото издание на Code App Level Up, кое ќе трае од 15 април до 21 април под темата Startup Edition powered by Vip. Имате идеја, но не знаете како да ја реализирате и да започнете сопствен стартап бизнис? Овогодинешниот натпревар на Code App Level […]

Прочитај повеќе

Vestbee и CEE Business Angels Network организираат натпревар за стартапи. CEE Fintech Challenge e натпревар за сите стартап и скејлап компании од Централна и Источна Европа. На натпреварот можат да се пријават и компании од Македонија. Фокус на натпреварот се компании кои работат во  неколку сектори, главно финансиски и осигурителни. Секторите од интерес се: Fintech, Insurtech, Regtech, Блокчејн, […]

Прочитај повеќе

Фондацијата за дебата и едукација IDEA Југоисточна Европа Скопје организира стартап натпревар за новинарски стории. Темата на натпреварот е „Развивање на дигиталното раскажување преку новинарски форми“. Новинарскиот стартап натпревар е отворен за: новинари, граѓански активисти, програмери, ескперти за гејмификација и графички дизајнери. Учесниците поделени во тимови ќе треба да работат заедно и да креираат интерактивна […]

Прочитај повеќе

Youth Entrepreneurial Service (YES) фондацијата организира бизнис натпревар наменет за стартапите од ИКТ секторот. На натпреварот своите идеи може да учествуваат и млади ентузијасти кои сè уште немаат сопствен бизнис. Единствено ограничување е за стартапите кои веќе постојат, e да не се постари од една година. Краен рок за пријавување е 25 јули, по што ќе започне оценување […]

Прочитај повеќе

Стартапите од Јужноисточна Европа се поканети да се пријават и учествуваат на натпреварот на Silicon Valley Open Doors Europe во Даблин. SVOD Europe е конференција во партнерство со Google European Headquarters, закажана за крајот на јануари во Ирска. Темата ќе биде „Unicorn vs Narwhal/Myth vs Reality” со предавачи кои ќе дискутираат за разликите помеѓу европските […]

Прочитај повеќе

На големото финале на Pioneers of the Balkans кое ќе се одржи на регионалната конференција Balkan Venture Forum на 3-4 декември во Загреб; ќе има 50-тина балкански стартапи кои ќе си ги одмерат силите, т.е. презентациите пред стотина инвеститори и искусни претприемачи. Меѓу финалистите, има и 5 македонски стартапи и проекти: Се чини дека ниедно […]

Прочитај повеќе

Стартапи, ако барате шанса, тогаш може да ја имате на сцената на Balkan Venture Forum (BkVF), кој за првпат ќе се одржи во Загреб, на седмото издание од своето постоење. Целта на BkVF е да помогне во создавањето на повеќе бизниси и остварување на лични контакти во рамките на индустријата. Конференцијата на BkVF во Хрватска […]

Прочитај повеќе

Pioneers Festival oрганизира балканска турнеја во потрага по локални стартапи кои би го повториле успехот на Никола Тесла и другите локални иноватори. Турнејата Pioneers of the Balkans започнува со дружење низ различни градови – од 10 август во Нови Сад, проаѓаат низ Скопје на 18-ти август и завршуваат во Осиек на 28-ми август. Големото финале […]

Прочитај повеќе

Интернационалната организација за поддршка на ИТ девојките, која од неодамна има и огранок во Македонија, Girls in Tech, го најави новиот стартап натпревар Lady Pitch Night кој ќе се одржи во Париз. Повикани се сите девојки-основачи од цела Европа да аплицираат за шанса да го претстават својот стартап пред познати претприемачи и основачи. Може да […]

Прочитај повеќе

Startup Weekend е совршен настан за млади претприемачи. Тие влегуваат само со идеја, запознаваат луѓе со кои формираат тим, работат со искусни ментори кои ги подучуваат, и по 54 часа интензивна работа излегуваат пред жири со бизнис план и продукт. На крај се завршува со огромен аплауз и насмевки бидејќи сите вклучени знаат дека станале […]

Прочитај повеќе

Заедно пред публика, Никола Анѓелковиќ и Сашо Јадровски oд 3PDevelopment зборуваат брзо и зборуваат многу. Првпат ги чув на ланскиот Startup Weekend Skopje каде беа дел од победничкиот тимот со апликацијата Babblr, и повторно ги слушнам на неодамнешен и шести Startup Grind Skopje. И на двата настана и Никола и Сашо се покажаа како одлични […]

Прочитај повеќе

Хрватско-македонскиот стартап Fueloyal имаше успешно претставување на Mobile World Congress во Барселона. Паметното капаче, iCap 1000, кое им штеди гориво на камионските превозници и спречува кражба, успеа да импресионира на две натпреварувања во Барселона, а стартапот доби шанса да оди во Њујорк на TechCrunch Disrupt. Како што информира Игор Христов, македонскиот основач на Fueloyal, двата […]

Прочитај повеќе