Twitter најави дека става крај на сервисот за споделување на видео Vine. Компанијaта најави крај за платформата за споделување и снимање на шест секундни видеа, само четири години по нејзиното лансирање. Платформата е креирана во јуни 2012, а само по некoлку месеци стана дел од Twitter. На креаторот на Vine, Рус Јусупов воопшто не му […]

Прочитај повеќе

Бен Филипс е една од најголемите ѕвезди на Vine, сервисот на Twitter за споделување на куси видеа. Според податоците на Guardian, 21-годишниот Британец заработува по 2.000 фунти секоја секунда од видеата кои ги споделува. За жал неговиот профил неодамна беше цел на хакерски напад и сите видеа се избришани. Засега објавува кратка содржина на Instagram. […]

Прочитај повеќе

Апликацијата на Twitter за споделување на шест секундни видеа, Vine, сега дозволува и обработка на видеата. Освен видеото снимено со телефонот, ќе добијат и можност за импортирање на веќе снимено видео, објави Vine на својот блог. Промените ќе овозможат поголема слобода на корисниците и ќе и додадат на апликацијата повеќе можности за креирање на видео, […]

Прочитај повеќе

Премиер лигата им забрани на фановите да ги споделуваат головите и интересните моменти од фудбалските натпревари на Vine или во форма на gif анимации, пренесува BBC. Според Премиер лигата, која е строга во заштитата на правата на Sky Sports и BT Sport, кои платија рекордни 3 милијарда фунти за ексклузивни телевизиски преноси, објавувањето на кратки […]

Прочитај повеќе

Астронаутите на Меѓународната вселенска станица имаат прилика да ја видат земјата како навистина ретко кои од луѓетот. Астронаутот Рид Вајзман се труди преку фотографии и видеа да ни ја пренесе оваа убавина на друштвените медиуми, преку фотографии и кратки Vine видеа. #Exp40 Commander Dr. Swanson harvesting space lettuce. Looks great! https://t.co/okussWbiC2 — Reid Wiseman (@astro_reid) […]

Прочитај повеќе

Vine, мобилниот сервис на Twitter за споделување на кратки видеа од шест секунди, стартува нови функционалности на својата веб верзија. На веб можевте да ги прегледувате само стримот со содржина, а сега се додадени нови функционалности за пребарување преку Explore опцијата и откривање на нови видеа, кои сега може да се прегледаат од сите, без […]

Прочитај повеќе

Рускиот олимписки комитет нема намера да им дозволи на новинарите целосно да ги користат предностите на новите технологии на Зимските олимписките игри во Сочи. На новинарите им е забрането да снимаат видео преку мобилен телефон со сервиси како Vine, Instagram или YouTube со казна за забрана за пристап на стадионите. Единствено дозвола за пренос ќе […]

Прочитај повеќе

In-stream видеа и фотографии се додадени во најновите мобилни верзии и веб верзијата на Twitter. До сега требаше да кликнете на линкови за да ги видите фотографиите и видеата, а сега ќе видите preview на таа содржина. Кликнете на неа, и ќе ви се отвори целосната фотографија или ќе стартува видеото. Во моментов се прикажуваат […]

Прочитај повеќе

Популарниот видео сервис, Vine, кој брои повеќе од 40 милиони корисници, иако во споредба со Instagram нуди само 6 секунди (Instagram дозволува снимање на видеа со времетраење од 15 секунди), денес ги претстави своите нови опции со кои сака да се издвои од својот конкурент. Имено, од Vine претставија две нови опции за уредување на […]

Прочитај повеќе

Додека ја чекаме официјалната апликација за Vine за Windows Phone 8, дивелоперот што ја создаде 6tag (Instagram клиент за Windows Phone), го има и најдоброто Vine решение за корисниците на Windows Phone 8 оперативниот систем. 6Sec за WP8, како и Vine апликацијата за iOS и Android нуди можност за снимање и споделување на видеа во должина […]

Прочитај повеќе

Oсновачите на YouTube, Чед Харли и Стив Чен, официјално ja објавија својата нова видеo апликација – MixBit. Овој сервис, кој беше најавен во март, од денес им е достапен на сите корисници на iOS, a наскоро и на сите корисници на Android. MixBit на корисниците им овозможува заедничко создавање на видео содржина. Тие може да […]

Прочитај повеќе

Едни од најпопуларните мобилни апликации за Android и iOS наскоро ќе бидат достапни и за Windows Phone платформата. Но, меѓу нив не Instagram. Нема информации дека популарната апликација за фотографии работи на своја WP верзија, иако тоа не е толкав проблем ако се знае дека има Instagram клиенти за WP. Друштвената мрежа со лимит од […]

Прочитај повеќе