Ова лето Microsoft (преку GitHub) и Open A.I. ќе претстават алатка која ќе го олесни пишувањето код. GitHub Copilot ќе им помага на програмерите со предлози на линии код или цели функции. Github Copilot е дел од Visual Studio Code едиторот и во текот на пишувањето го анализира кодот кој е напишан и дава предлози […]

Прочитај повеќе

Microsoft преку GitHub е нов сопственик на стартапот за дистрибуција на пакет-код, Npm. Веста е објавена во понеделник, но барем за сега нема финансиски детали. GitHub најави дека нема да има разлика и платформата останува отворена за дистрибуција на JavaScript код. Не е тајна дека Npm имаше сериозни финансиски проблеми. Минатата година стартапот имаше проблеми […]

Прочитај повеќе

Новогодишната честитка за бесплатните корисни на Github дојде малку подоцна, но сепак е тука. Платформата ќе им овозможи и на бесплатните корисници да користат приватни складишта, без ограничување на нивниот број. Ограничувањето сепак постои и се однесува на бројот на луѓе кои имаат пристап до овие проекти. До проектите пристап имаат најмногу тројца соработници. За […]

Прочитај повеќе

Програмскиот јазик Kotlin кој помага во развој на Android апликации е најбрзорастечки програмски јазик на GitHub. Ова е еден од податоците кои GitHub ги сподели со јавноста. Kotlin е програмски јазик поддржан од Google за развој на Android апликации. Можеби растот на Kotlin и не треба да биде изненадување. Дури 27% од Android апликациите на […]

Прочитај повеќе

По најавата дека Microsoft ќе го купи Github, сега имаме и официјaлна потврда и сума за која се реализира продажбата. Microsoft и официјално го потврди договорот вреден 7.5 милијарди долари. На чело на Github сега доаѓа Нет Фридмен, поранешен CEO на Xamarin. Додека ко-основачот и поранешен CEO на Github, Крис Ванстрат ќе остане во Microsoft како дел од тимот […]

Прочитај повеќе

Microsoft е во преговори за купување на онлајн складиштето за код GitHub, конечната потврда може да ја добиеме веќе денес за кога најрано е најавена официјална информација. Оваа вест ја пренесоа повеќе релевантни медиуми. Неофицијална и непотврдена вест е дека цената која Microsoft би можел да ја плати за GitHub е околу 5 милијарди долари. […]

Прочитај повеќе

Европската Унија разгледува предлог закон кој ќе овозможи филтирање и надзор на споделена содржина. Ова секако и не е некоја новост, но овој пат дел од овие платформи се и платформите за споделување на код, како на пример Github. Предлогот главно се однесува на платформи за споделување на музика и видео. Овие сервиси преку споделување на […]

Прочитај повеќе

Не толку одамна, Microsoft беше една од компаниите кои не сакаа да слушнат за отворен код. Сега компанијата е една од најотворените, барем ако судиме по бројот на контрибутори, покажуваат податоците кои ги сподели GitHub. Една од главните причини за промените е промената на раководството, а со тоа и на насоката во која се движи компанијата. […]

Прочитај повеќе

Јазот помеѓу мажите и жените програмери е сè уште многу изразен, и токму затоа резултатите од истражувањето на универзитетите Cal Poly и North Carolina State ќе бидат изненадување за многумина кои веруваат во машката ИТ супериорност. Според истражувањето направено со 1,4 милиони корисници на GitHub, жените програмери пишуваат подобар код од мажите. Споредбата на код […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните игри на Blizzard, популарната стратегија Starcraft благодарение на напорите на еден од фановите на играта е достапна за играње преку прелистувач, благодарение на HTML5. Креаторот на играта, познат како Ryuta го сподели кодот за играта нa Github. За сега верзијата е далеку од завршена и често заглавува или се однесува чудно, најчесто […]

Прочитај повеќе

Github, омилената платформа за споделување код на 9 милиони програмери објави анализа во која ги излиста најпопуларните програмски јазици кои најчесто ги употребуваат корисниците на сервисот. Податоците се изработени врз основа на јавните и приватните складишта (repositories), односно сите корисници кои го користат Github. Промените се забележуваат на дното на листата, додека средината е непороменета. […]

Прочитај повеќе

GitHub успеа да собере дополнителни 250 милиони долари во последната рунда на финасирање, што му ја качи вредноста на две милијарди долари, пишува Fortunе. Причината за навидум превисоката вредност на компанијата е препознавањето на важноста на софтверот од страна на инвеститорите, а GitHub е можеби најомилен сервис кај девелоперите. GitHub освен важноста на софтверот, кој […]

Прочитај повеќе