Фокус на епизодата е на NapNok и новата игра ChimParty. Играта е достапна од 14 ноември на PlayLink и веќе може да ја играте. Погледнете го интервјуто на GG со дел од тимот кој работеше на ChimParty. Може да видите дел од супер интересните нивоа на играта. Друга интересна вест, кој иако не е поврзана […]

Прочитај повеќе

E3 е најголемиот настан за гејминг светот. Затоа кога ќе се појавите заедно со претседателот на PlayStation на видеата за игрите за оваа конзола имате право да бидете горди. Токму ова му се случи на NapNok кој можеше да ја покаже својата следна игра заедно со Шухеј Јошида. Во ова кусо видео освен игрите, може […]

Прочитај повеќе

Frantics е новата видеоигра од NapNok која излегува следната недела. Играта излегува за PlayStation, но она што е најинтересно е дека играта е првата на која работеше одделот на NapNok од Македонија. Ко-oсновач на NapNok Games е Дајана Димовска.

Прочитај повеќе

Нова епизода на GG.mk во која гостин е Дајана Димовска од KnapNok Games. Повод за учеството е отворање на канцеларии на KnapNok во Скопје. Дајана е директор на KnapNok, а во оваа епизода може да погледнете повеќе за историјата, како и за идните планови на компанијата. Дополнително сите заинтересирани гејм дизајнери може да ги контактираат KnakNok […]

Прочитај повеќе

Affordable Space Adventures е видеоигра за Wii U креирана од данското студио Knapnok Games, кое е основано од македонската продуцентка Дајана Димовска. [youtube]y428C7g2oUs[/youtube] Играта е „stealth puzzle“ каде задачата на играчот е да го управува бродот без да биде детектиран. Се разбира не е се едноставно како што изгледа, па дизајнерите на играта се погрижија […]

Прочитај повеќе

Сите гејминг ентузијасти и кретори на независни видеоигри се поканети на третиот Инди Пиво. Средбата, закажана повторно во мезе барот Убац во Скопје на 26-ти јуни од 18:00 часот, се поклопува со Glitch Jam настан кој сака да покаже дека грешките, или гличовите, се еден од клучните делови при креирање на игри. Некои грешки станаа […]

Прочитај повеќе

Од 25 до 27 јануари за прв пат во Македонија, ќе се одржи Global Game Jam, во организација на Македонска асоцијација за развивање игри –  МАГДА. На настанот, кој ќе се одржи во Скопје и Битола, се поканети сите ентузијасти преку работилница да научат како да креираат видео игри. Global Game Jam е најголем светски настан од […]

Прочитај повеќе