Фокус на епизодата е на NapNok и новата игра ChimParty. Играта е достапна од 14 ноември на PlayLink и веќе може да ја играте. Погледнете го интервјуто на GG со дел од тимот кој работеше на ChimParty. Може да видите дел од супер интересните нивоа на играта. Друга интересна вест, кој иако не е поврзана […]

Прочитај повеќе

PlayStation видеоиграта на NapNok, „Frantics“ е номинирана за BAFTA награда. Ова е големо признание и за македонската канцеларија на компанијата. Еден од основачите на компанијата е Дајана Димовска. Frantics е номинирана во категорија „Најдобра детска игра“. Ова е првата игра на Napnok на која работеше и македонската канцеларија. На играта две години работеа седумдесеттина артисти, дизајнери, […]

Прочитај повеќе

Дијана Димовска на Control Conference 2017 одржа предавање за следната генерација на видеоигри. Ова не е точно во целост и за да разберете за што станува збор ќе треба да го изгледате видеото. Со оглед на тоа дека е кусо, а баш и немаме можност да го слушнеме мислењето на локални експерти, изгледајте го видеото […]

Прочитај повеќе

E3 е најголемиот настан за гејминг светот. Затоа кога ќе се појавите заедно со претседателот на PlayStation на видеата за игрите за оваа конзола имате право да бидете горди. Токму ова му се случи на NapNok кој можеше да ја покаже својата следна игра заедно со Шухеј Јошида. Во ова кусо видео освен игрите, може […]

Прочитај повеќе

Во ова издание на GG.mk гости на Гораст му беа развивачите на Frantics. Дел од тимот беше во студиото на GG.MK каде и изиграа делови од Frantic. Меѓу гостите во студиото е и Дајана Димовска, ко-основач на NapNok Games. Играта излегува на 7 март ексклузивно за PlayStation.

Прочитај повеќе

Frantics е новата видеоигра од NapNok која излегува следната недела. Играта излегува за PlayStation, но она што е најинтересно е дека играта е првата на која работеше одделот на NapNok од Македонија. Ко-oсновач на NapNok Games е Дајана Димовска.

Прочитај повеќе

За прв пат во своето постоење, данското инди студио NapNok Games претстави игра за PlayStation. Frantics ќе биде ексклузивен наслов кој ќе доаѓа само на конзолата на Sony, а играта е изработена во партнерство со Sony XDev. Дајана Димовска е директор на компанијата, која наскоро треба да отвори и канцеларии во Скопје. Станува збор за […]

Прочитај повеќе

Нова епизода на GG.mk во која гостин е Дајана Димовска од KnapNok Games. Повод за учеството е отворање на канцеларии на KnapNok во Скопје. Дајана е директор на KnapNok, а во оваа епизода може да погледнете повеќе за историјата, како и за идните планови на компанијата. Дополнително сите заинтересирани гејм дизајнери може да ги контактираат KnakNok […]

Прочитај повеќе

Affordable Space Adventures е видеоигра за Wii U креирана од данското студио Knapnok Games, кое е основано од македонската продуцентка Дајана Димовска. [youtube]y428C7g2oUs[/youtube] Играта е „stealth puzzle“ каде задачата на играчот е да го управува бродот без да биде детектиран. Се разбира не е се едноставно како што изгледа, па дизајнерите на играта се погрижија […]

Прочитај повеќе

Следната недела се организира првиот Инди Пиво настан, кој е наменет за сите ентузијасти кои креираат или сакаат да креираат независни видеоигри. Настанот е во организација на Дајана Димовска од данското студио KnapNok Games. Настанот се планира да се одржува еднаш во месецот или еднаш на секој два месеци, а идејата е со овој митап […]

Прочитај повеќе

Од 25 до 27 јануари за прв пат во Македонија, ќе се одржи Global Game Jam, во организација на Македонска асоцијација за развивање игри –  МАГДА. На настанот, кој ќе се одржи во Скопје и Битола, се поканети сите ентузијасти преку работилница да научат како да креираат видео игри. Global Game Jam е најголем светски настан од […]

Прочитај повеќе