Оваа недела од 31 јануари до 2 февруари ќе со одржи Global Game Jam Македонија 2020. Станува збор за настан на кој веќе не му е потребно специјално претставување. Во рок од 48-часа гејмери, дизајнери, артисти, музичари развиваат видеоигри или друштвени игри. Global Game Jam е најголемиот интернационален настан за креирање на игри, се одржува […]

Прочитај повеќе

Програмери, дизајнери, аниматори, цртачи, музичари, и што сè не, подгответе се за уште еден Global Game Jam. Настанот со кој некако и забрза развојот на видеоигри во Македонија според досегашните најави ќе се одржи во Скопје, Битола и Охрид. Oва година се одржува од 31 јануари до 2 февруари, a oфицијалното пријавување е веќе отворено […]

Прочитај повеќе

Хакатоните се одлично место за развој и тестирање на нови идеи. Причините за ова се движат од временската рамка која ги „принудува“ учесниците да креираат концентрирано решение, па се до големиот број учесници кои може да дадат мислење. На хакатоните често има различни профили на луѓе кои на учесниците ќе им овозможат да слушнат различни […]

Прочитај повеќе

Викендот кој заврши во Скопје, Битола и Струга/Охрид се одржа Global Game Jam. Куп ентузијасти се собраа на три локации и креираа видеоигри. Настанот традиционално е организиран од Македонска асоцијација за развивање игри, МАГДА. Дел од овие видео игри може да ги погледнете во емисјата, секако не сите. Ако сакате да ги разгледате и поиграте […]

Прочитај повеќе

Македонската асоцијација за развивање игри -МАГДА го најави одржувањето на Global Game Jam Macedonia 2018. Настанот се одржува глобално, а шеста година по ред ќе се одржи и во Македонија. Оваа година настанот е закажан за последниот викенд од јануари од 26 до 28 јануари. Засега организаторите сè уште ги одредуваат локациите и дополнително работат […]

Прочитај повеќе

Битола има нов простор во кој може да одите и да пронајдете соговорник и на најневообичаените теми. Настаните и средбите ќе ги организира Game Developers Hive и ќе се одржуваат секој вторник и четврток. „Идејата е дружбата да е неформална – после работа (затоа се отвара во 17:00). Ќе има нешто пијалок, грицки, и може да […]

Прочитај повеќе

Пред пет години, група ентузијасти организирани како МАГДА излегоа со за тогаш налудничав и амбициозен план. Креирање, односно приклучување на глобален настан, во Македонија на кој 48-часа ќе се креираат видеоигри. По два дена поминати во дизајнирање, прoдуцирање, програмирање и којзнае уште што, јавноста можеше да ги види првите 30 игри… Како наградени на првиот […]

Прочитај повеќе

Македонската асоцијација за развивање игри – МАГДА во соработка со фондацијата е-Македонија ве повикува на два дена посветени само на видеоигрите. Game Weekend е закажан за викендот кој е пред нас, 2 и 3 трети април, и ќе се одржи на плоштадот Македонија во просториите на Македонски Телеком. Посетителите првиот ден ќе можат да се […]

Прочитај повеќе

Гоблин друштвени игри и Македонска асоцијација за развивање игри (МАГДА) ве повикуваат на голем гејминг викенд. кој е закажан за 2 и 3 април, а како дел од него се предвидени предавања, разговори за игри и гејминг турнир. Настанот е поддржан од фондацијата е-Македонија, и ќе се одржи на центарот на Македонски Телеком на плоштадот […]

Прочитај повеќе

Уморни сме и ненаспани, а утре сме на работа, но сепак следната година дефинитивно доаѓаме пак, велат креатори на игри од тимот Last Minute Check In кои прв пат учествуваа на Global Game Jam, тридневен гејминг хакатон кој се одржа истовремено од 29-ти до 31-ви јануари во 78 градови ширум светот. Во Скопје, Битола и […]

Прочитај повеќе

Добри вести на почетокот на годината, Македонската асоцијација за развивање игри – МАГДА и оваа година ќе организира Global Game Jam, повторно во рамките на глобалниот настан. Она што е ново е дека на двете локации Скопје и Битола, оваа година им се приклучува и Охрид. Додавањето на Охрид е добра вест која покажува дека […]

Прочитај повеќе

Ќе се одржи вториот Game Развиотка, настан организиран од гејмери за гејмери. Целта на настанот, кој е организиран од Македонска асоцијација за развивање игри, или МАГДА, е да се споделат искуствата од поискусните до поновите креатори на видеоигри. Game Развиотка II: Враќање на мускулот, ќе се одржи на 28 февруари во просториите на Seavus Education […]

Прочитај повеќе