Оваа недела од 31 јануари до 2 февруари ќе со одржи Global Game Jam Македонија 2020. Станува збор за настан на кој веќе не му е потребно специјално претставување. Во рок од 48-часа гејмери, дизајнери, артисти, музичари развиваат видеоигри или друштвени игри. Global Game Jam е најголемиот интернационален настан за креирање на игри, се одржува […]

Прочитај повеќе

Програмери, дизајнери, аниматори, цртачи, музичари, и што сè не, подгответе се за уште еден Global Game Jam. Настанот со кој некако и забрза развојот на видеоигри во Македонија според досегашните најави ќе се одржи во Скопје, Битола и Охрид. Oва година се одржува од 31 јануари до 2 февруари, a oфицијалното пријавување е веќе отворено […]

Прочитај повеќе

Хакатоните се одлично место за развој и тестирање на нови идеи. Причините за ова се движат од временската рамка која ги „принудува“ учесниците да креираат концентрирано решение, па се до големиот број учесници кои може да дадат мислење. На хакатоните често има различни профили на луѓе кои на учесниците ќе им овозможат да слушнат различни […]

Прочитај повеќе

Викендот кој заврши во Скопје, Битола и Струга/Охрид се одржа Global Game Jam. Куп ентузијасти се собраа на три локации и креираа видеоигри. Настанот традиционално е организиран од Македонска асоцијација за развивање игри, МАГДА. Дел од овие видео игри може да ги погледнете во емисјата, секако не сите. Ако сакате да ги разгледате и поиграте […]

Прочитај повеќе

Епизодата на GG.MK веднаш по Global Game Jam Македонија, секако дека мора да биде поврзана со игрите направени за време на настанот. Гораст, Данко и Бобо ја отвараат епизодата со новито DLC за Darksouls III и Division а потоа како главна вест е организацијата на GGJ. Во епизодата може да ги видите најдобрите игри од […]

Прочитај повеќе

Пред пет години, група ентузијасти организирани како МАГДА излегоа со за тогаш налудничав и амбициозен план. Креирање, односно приклучување на глобален настан, во Македонија на кој 48-часа ќе се креираат видеоигри. По два дена поминати во дизајнирање, прoдуцирање, програмирање и којзнае уште што, јавноста можеше да ги види првите 30 игри… Како наградени на првиот […]

Прочитај повеќе

Global Game Jam е најголемиот интернационален настан за креирање на дигитални игри кој се одржува еднаш годишно и тоа истовремено на голем број локации низ целиот свет во вид на 48-­часовен маратон. Како дел од International Game Developers Association (IGDA) неговата цел е да ги обедини сите кои креираат или имаат желба да креираат игри […]

Прочитај повеќе

Уморни сме и ненаспани, а утре сме на работа, но сепак следната година дефинитивно доаѓаме пак, велат креатори на игри од тимот Last Minute Check In кои прв пат учествуваа на Global Game Jam, тридневен гејминг хакатон кој се одржа истовремено од 29-ти до 31-ви јануари во 78 градови ширум светот. Во Скопје, Битола и […]

Прочитај повеќе

Дали во Македонија треба да се дискутира за гејминг во Собрание? И како треба да се третира гејмингот? Неодамна во Парламентот се спомна е-спорт, но една пратеничка го спореди со јамб, друг се пофали со фудбалот кога репрезентацијата заврши последна во група. Гејмингот станува сѐ попопуларен, но во Македонија тој се третира како „смешна“ активност. […]

Прочитај повеќе

Нова година, но GG.mk продолжува со исто темпо. Рецензија на нови и стари игри кои мора да се изиграат ако сте вистински гејминг фан, и најава за нов Global Game Jam кој е закажан во Скопје, Битола и Охрид. Се рецензираа Bloodborne: The Old Hunters и Deus Ex: Mankind Divided. Disclaimer: IT.com.mk е медиумски партнер […]

Прочитај повеќе

Добри вести на почетокот на годината, Македонската асоцијација за развивање игри – МАГДА и оваа година ќе организира Global Game Jam, повторно во рамките на глобалниот настан. Она што е ново е дека на двете локации Скопје и Битола, оваа година им се приклучува и Охрид. Додавањето на Охрид е добра вест која покажува дека […]

Прочитај повеќе

Најновите игри имаат супер графика, реални анимации и моќни оружја, но им фали шарм. Ако ја погледнете најновата епизода на емисијата за игри GG.mk, ќе се уверите дека старите аркадни игри се најдобри. Не затоа што сме поминале часови и часови играјќи ги, ниту заради фантастичниот гејмплеј. Tуку што и по дваесетина години тие сè […]

Прочитај повеќе