Apple повторно може да се најде пред суд, но овојпат како обвинет. Компанијата е обвинета дека го користи брендот iWatch за рекламирање на Google, иако iWatch во Европа е трејдмарк на Probendi – мала компанија од Ирска, пренесе Bloomberg. „Apple систематски го користи терминот iWatch на Google пребарувачот да ги пренасочи корисниците на сопствената страна, […]

Прочитај повеќе

Можеби очекувавме премногу од Apple. Но, нивниот Аpple Watch не е ништо подобро дизајниран од другите, ниту пак е покул од Moto 360. На презентацијата заедно со iPhone 6 и iPhone 6 Plus, беше претставен и iWatch, кој и покрај претпоставките сепак доаѓа под името Apple Watch. За новиот часовник од Apple тврдат дека е […]

Прочитај повеќе

Apple најави дека во живо ќе ја стрима презентацијата на која ќе ги претстави новиот iPhone и iWatch. За настанот веќе од поодамна се знае дeка ќе се одржи на 9 септември во Купертино, Калифорнија, со почеток во 18:00 часот по македонско време. Корисниците на Microsoft Windows, повторно не можат да ги следат настаните, бидејќи […]

Прочитај повеќе

Џони Ајв, култниот дизајнер кој стои за iPhone и iPad, го најави паметниот часовник на Apple во интервју за New York Times. Но, г. Ајв не ги откри деталите за iWatch, туку наговести дека Швајцарија, како синоним за пазарот на часовниците, ќе добие вистински конкурент. „Според дизајнерот кој работи во Apple, Џонатан Ајв, во пофалбите […]

Прочитај повеќе

Apple размислува цената на паметниот часовник кој треба да излезе веќе следната година да биде 400 долари. Најверојатно компанијата ќе презентира неколку верзии на паметниот часовник, а дел од моделите ќе доаѓаат и за пониска цена, јави Re/code. Засега останува непознато дали Apple ќе ја објави цената на уредот на презентацијата која е закажана за […]

Прочитај повеќе

Apple го патентираше својот паметен часовник и според се можно е името на часовникот да не еiWatch како што се претпоставуваше, туку iTime, според претпоставките на Appleinsider. Според патентот станува збор за условно два уреди, централен уред кој може да се користи и независно – најверојатно часовникот и помошен уред налик на бразлетна или ремче на […]

Прочитај повеќе

Apple нема да претстави еден паметен телефон, туку неколку различни модели кои ќе имаат до 10 сензори, меѓу кои и сензори за следење на здравјето и фитнес активностите, велат анонимни извори за Wall Street Journal. Apple сака паметниот часовник, кој се уште нема официјално име, иако сите го нарекуваат iWatch, да има различни функционалности од […]

Прочитај повеќе

Безбедносниот аналитичар Минг Чи Куо излезе со детална анализа за плановите на Apple до крајот на 2014 година, и знаејќи дека тој до сега има добра историја со проценките за компанијата од Купертино, до крајот на годината не очекуваат неколку големи изненадувања, пренесува Macrumors. Според него, на почетокот на втората половина од годината кога ќе […]

Прочитај повеќе

Аpple веќе го откри следниот пазар кој сака да го револуционизира, пишува 9to5Мac, најавувајќи дека Apple има нова апликација Healthbook која ќе следи фитнес и здраствени метрики за корисникот. Апликацијата ќе анализира од отчукувања на срцето до ниво на кислород и шеќер во крвта до мерење на тежината и внесените калории. Сликите кои ги објави […]

Прочитај повеќе

Паметните часовници можеби се преносни компјутери на иднината, но барем засега или премногу наликуваат на пластични играчки или се помалку функционални. Ова го натера Габор Балог од Унгарија да креира сопствен концепт на паметен часовник, кој не само што ќе биде функционален, туку ќе биде и со допадлив дизајн. Според замислата часовникот ќе се поврзува […]

Прочитај повеќе

Новиот оперативен систем за мобилни платформи од Apple, iOS 8, ќе доаѓа со длабока интеграција на здравствени и фитнес апликации, известува 9to5mac. iOS 8 се очекува да се појави оваа година. Една од апликациите кои ќе бидат интегрирани во iOS 8, кој се очекува да биде објавен оваа година, ќе биде Healthbook. Таа е своевиден […]

Прочитај повеќе

Apple агресивно вработува нови дизајнери и инженери кои ќе работат на iWatch. Ваквото регрутирање на нови инженери е своевидно признавање дека во Купертино го немаат потребниот капацитет за ваков проект и нивните инженери немаат решение за преносни уреди, вели Financial Times. Компанијата има префрлено или вработено помеѓу 50 и 100 дизајнери кои работат на часовникот, […]

Прочитај повеќе