Ако беше потребно малку подолго време за светските лидери да се приклучат на Facebook и на Twitter, сега е само прашање на време кога лидерите ќе се приклучат на Snapchat. Свои профили на платформата имаат Европскиот совет, Владата на Франција, Владата на Ирска, Стејт департментот, Обединитете нации, UNICEF и куп други организации. Освен ова профили […]

Прочитај повеќе

Twiplomacy четврта година по ред ги објави резултатите за најактивните светските лидери и влади на Twitter. Најпопуларен светски лидер според бројот на следбеници убедливо е претседателот на САД, Барак Обама, со 58,5 милиони, по него следат Папата Френсис, премиерот на Индија Неренда Моди, а изненадување на листата е претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, кој […]

Прочитај повеќе

Што за вас значи активност на друштвените мрежи? Неколку македонски медиуми го ископираа и објавија ПР текстот од истражувањето од Burson-Marsteller кое вели дека „Владата е најактивна македонска институција на Twitter“. Но, нека не ве лаже насловот да си помислите дека Владата одеднаш ги разбра друштвените мрежи. Во извештајот Twiplomacy, во кој се анализираат 505 […]

Прочитај повеќе

Што имаат заедничко Никола Груевски, Владимир Путин, Дејвид Камерун, Барак Обама и Папата Бенедикт XVI? Сите овие политичари се се само дел од светските лидери кои го прифатија Twitter како алатка за комуникација со граѓаните. Според Digital Daya, компанија која им помага на политичарите да ги прифатат новите медиуми, во декември 2012 година скоро 75 […]

Прочитај повеќе