Apple се подготвува за првата надградба на iOS 7 оперативниот систем многу порано отколку се претпоставуваше. Финалната верзија на надградбата на оперативниот систем ќе биде достапна на почетокот на март, а постоечката бета верзија е последната која ќе биде издадена, велат извори на BGR. Конечната верзија нема да има изненадувања и ќе биде конечна верзија […]

Прочитај повеќе

Иако започна како Brainminder, по завршување на Start програмата на стартап акселераторот SuperFounders Скопје, апликацијата на Maрија Наумовска, која ја претстави како „нешто повеќе од класичен потсетник“, се ребрендира во Theremind. Заедно со новото име, апликацијата на која се прават завршните детали, доби и нови функционалности како испраќање на локација до пријателите за да ги […]

Прочитај повеќе

Иако iPhone ја губи битката со Android кога е во прашање бројот на уреди, кога станува збор за продажба и заработка Apple владее на врвот и ги соборува сопствените рекорди. И оваа година продажбата и преземањата од AppStore за новогодишните празници се поголеми од претходната, овојпат бројот на преземања е поголем за 53 отсто, а […]

Прочитај повеќе

По неколку месеци од објавување на новиот редизајниран iOS 7, сега се појави и Jailbreak алатка за отклучување на iPhone, iPod и iPad-ите. Но, иако алатката овозможува да се тргнете од канџите на Apple во смисла на поставените ограничувања, во замена за поголема слобода и персонализација, сепак се чини дека тимот кој стои зад отклучувањето, […]

Прочитај повеќе

За да ги прослави божиќните и новогодишните празници, Аpple ќе поклонува подароци преку апликацијата 12 Days оf Gifts. Поклоните се мобилни апликации, игри, песни, книги и филмови за iPhone, iPod и iPad кои се надоградени на iOS 7. Идејата е да се понуди по еден поклон достапен само за 24 часа во периодот од 26-ти […]

Прочитај повеќе

Апликацијата за четување, WhatsApp, која има околу 350 милиони корисници, ја дочека долго најавуваната надградба за iOS 7. Дизајнот на надградената апликација сега подобро се вклопува во новиот минималистички дизајн на iOS, а надградена е опцијата за разговор со повеќе луѓе со воведување на broadcast-листа, олеснето е користењето на функцијата за блокирање на контакти, а […]

Прочитај повеќе

Веќе не мора да платите 5 долари за да ја имате GarageBand од Apple. Апликацијата за правење музика сега e freemium, односно сега е бесплатна за симнување и користење на сите уреди со iOS 7, со oпција да се плати за повеќе инструменти и премиум. Бесплатни се клавијатура, тапани, гитара, и куп семплови, другите се […]

Прочитај повеќе

iOS 7 е повеќе од храбар обид да се престави свеж и редизајниран оперативен систем на корисници кои го сакаат iPhone поради неговата едноставност. Toj e идниот OС за сите следни уреди на Apple, од телефони и таблет компјутери до паметни часовници. Но, iOS 7 доаѓа во време кога Apple мораше да престави нешто поново […]

Прочитај повеќе

„Еден од најнапредните уреди кој некогаш бил изработен“, беа првите зборови со кои Фил Шилер, потпредседател за маркетинг во Apple, го започна претставувањето на новиот iPhone 5S. Со 5S беше претставен и новиот A7 SoC, со што iPhone 5S е првиот паметен телефон кој работи со 64 битен процесор. Според компанијата, А7 е двојно побрз […]

Прочитај повеќе

По 10-ти септември iOS 7 дефинитивно ќе донесе ново искуство за сите корисници на iPhone и iOS. Но, тоа не значи дека новата верзија ќе биде веднаш прифатена, или пак дека минималистичкиот концепт на главниот дизајнер на Apple, Џоnaтан Ајви, е перфектен. Редизајнираниот iOS 7 можеби треба да се гледа како на основа за идни […]

Прочитај повеќе

Новиот iPhone доаѓа на 10 септември, велат извори за All Things DIgital. Неколку претходни извештаи ја споменаа поевтината верзија на iPhone 5, но засега нема најава дека на овој датум ќе ја видиме и споменатата верзија на iPhone од средна класа. Праксата на Apple да ја намали цената на постарите модели за 100, односно 200 […]

Прочитај повеќе

Со новиот оперативен систем iOS 7 и iPhone 5S, Apple ќе го промени софтверот на камерата и ќе овозможи снимање на забавени видеа. Брзината со која ќе снима камерата ќе биде 120 фрејмoви во секунда според откриената референци во бета верзијата на iOS 7, јавува 9to5mac. Засега Samsung Galaxy S4 е единствен од паметните телефони […]

Прочитај повеќе