Трепкачка сива лента најгоре на екранот и екран кој не реагира на допир. Ова е најчестата причина за сервисирање на iPhone 6 и iPhone 6 Plus. Причина за проблемот е пропуст во дизајнот. Новите телефони се потенки и пофлексибилни, а областа која е најпогодена од виткањето е местото каде се наоѓаат и контролерите за екранот. […]

Прочитај повеќе

Новиот iPhone 6S е достапен, а со него и првите прегледи на уредот. Вообичаено S-сериите не носат новитети кога изгледот на телефонот е во прашање, но хардверот се надградува. Tака е и овојпат, а според сите први прегледи станува збор за најбрзиот iPhone досега. Со оглед на тоа дека iPhone 6 има два модела, доаѓаат […]

Прочитај повеќе

Камерманот на CNN, Харви Хоган, ги спореди можностите на камерата на iPhone 6 и професионалната камера која ја користи за снимање на прилозите за телевизијата. Доколку помисливте дека iPhone е подобар или e барем блиску до квалитетот на професионалната камера, тогаш ќе се изненадите од резултатите. Професионалната камера има подобар контраст, перспектива, сликите се појасни, […]

Прочитај повеќе

Vip е првиот од трите оператори коj објави на својот сајт дека го продаваат новиот 4,7 инчниот iPhone 6. Ledikom пак е првата продавница за телефони кои го најави истиот телефон. Но, поголемиот iPhone 6 Plus се уште не е достапен. И двете продавници го претставија само 16 GB модел можеби бидејќи цената во моментот […]

Прочитај повеќе

Виткањето на телефоните со рака е претерано, и реткост, вели Consumer Reports кој направи сопствен тест за цврстината на iPhone 6 и iPhone 6 Plus, откако Интернетот го преплавија слики со извиткани телефони. Во овој тест беа тестирани и телефоните од конкурентните компании Samsung, LG, HTC, како и претходникот iPhone 5S. Тестовите се наравени со […]

Прочитај повеќе

Samsung речиси веднаш започна со кампања против Apple и iPhone 6 и iPhone 6 Plus, но за разлика од најголем дел од антирекламите, по последните вести за виткање на iPhone 6, Samsung има вистински брилијантен одговор „Curved. Not bent“, алудирајќи на Galaxy Note Edge. Заедно со ова на @GhostwritaMusic се појави и предлог реклама za […]

Прочитај повеќе

Поголем екран и помоќен процесор кој ги надминува сите други уреди на пазарот. Овие две карактеристики му помогнаа на iPhone 6 и iPhone 6 Plus да ги сруши рекордите на продажба. Само во првиот викенд откако се појавија во продажба двата нови телефони се продадоа во 10 милиони примероци. Затоа беше и очекувано што директорот […]

Прочитај повеќе

Фотографот Остин Ман ја тестирашe камерата на новиот iPhone 6 Plus. Тестот е направен со споредба на двете камери на iPhone 6 и iPhone 5S една покрај друга, снимањето е направено во различни услови од приквечерина до забавено снимање, a двата телефони се фиксирани на статив кој овозможува исти услови. Новата камера на iPhone не […]

Прочитај повеќе

Apple ги претстави iPhone 6 и iPhone 6 Plus и освен што за прв пат компанијата презентира два телефони со различна големина, а телефоните доаѓаат со дел нови функции. Новите телефони доаѓаат со нов A8 кој ќе биде 13 отсто помал, 25 отсто побрз и 50 отсто поефикасен од досегашниот А7 процесор, кој и така […]

Прочитај повеќе

Можеби очекувавме премногу од Apple. Но, нивниот Аpple Watch не е ништо подобро дизајниран од другите, ниту пак е покул од Moto 360. На презентацијата заедно со iPhone 6 и iPhone 6 Plus, беше претставен и iWatch, кој и покрај претпоставките сепак доаѓа под името Apple Watch. За новиот часовник од Apple тврдат дека е […]

Прочитај повеќе

Иако директорот на Аpple, Тим Кук, триумфално на сцената во Купертино изјави дека „го најавуваме најголемото унапредување во историјата на iPhone“, сепак промените во дизајн доаѓаат под притисок на конкуренцијата која бараше вистински голем конкурент – и го доби во 4,7 инчниот iPhone 6, и под притисок на фановите кои бараа поголем екран – и […]

Прочитај повеќе

Интернетот не може да престане да шпекулира дека најновиот iPhone ќе биде презентиран за само неколку недели, во септември. Деветти септември е најверојатниот ден кога Apple ќе го претстави новиот модел на култниот телефон, кој овојпат ќе има голем екран. Но, можно е Apple да претстави два модели, ако им верувате на гласините. Една од […]

Прочитај повеќе