Sony најави дека на 20ти февруари ќе откријат некоја новост поврзана со иднината на Playstation конзолата, но без дополнителни информации за што точно станува збор. Единствено нешто што постои засега е промотивното видео на страницата за настанот и линк до #PlayStation2013 на Twitter каде што корисниците само може да претпоставуваат што би можеле да ни […]

Прочитај повеќе

Valve и Xi3 на CES 2013 претстави своја конзола преку која ќе може да се играат видео игри од Steam. Kонзолата, наречена Piston, е доволно мала за да се носи во раката, што ќе им обезбеди на гејмерите да пристапат до сите свои игри кои ги имаат купено на Steam, но наместо на PC или […]

Прочитај повеќе

Project Shield е најновата преносна конзола која доаѓа од Nvidia на која ќе може да се играат и најквалитетните видео игри. Конзолата е презентирана на годинешниот CES, а за потсетување ова не е прв пат Nvidia да се вмеша во гејмингот откако претходно го презентираше гејминг облакот GeForce GRID. Конзолата доаѓа со новиот Tegra 4 […]

Прочитај повеќе

По 12 години и 150 милиони продадени уреди, Sony ќе престане да ја произведува популарната PlayStation 2 конзола, јавува BBC. Најавата од Sony се однесува да продавниците во Јапониja, а откако ќе се потрошат залихите, ќе биде и крајот на PlayStation 2 за островот. Засега е нејасно дали предупредувањето важи и за останатите региони, иако […]

Прочитај повеќе