Креаторите на Android гејминг конзолата Ouya стартуваат Free the Games фонд кој ќе инвестира средства во игрите еднакви на сумата која креторите ќе ја соберат на Kickstarter. Се разбира станува збор за игри кои се изработуваат со поддршка за Android конзолата и ќе имаат 6 месеци ексклузивитет за Ouya. Сепак за да може да се […]

Прочитај повеќе

Google по се изгледа не е задоволен од Android гејминг конзолите кои се достапни на пазарот и веќе работи на сопствена конзола. Покрај ова на листата новитети кои треба да ги очекуваме од гигантот наскоро би можел да се појави и паметен часовник, јавува Wall Street Journal. Google веќе претстави Play Games сервис за мултиплеер […]

Прочитај повеќе

На презентацијата на Xbox One, Microsoft не откри детали околу „Always Online“, oдносно постојаната интернет конекција, но и околу користењето на позајмени или препродадени игри. А избегнувањето на директен одговор на прашањата, не само што не објасни ништо, туку и разгневи дел од заинтесираните. Најблиску до одговор стигна Kotaku, кои на прашањето за потребата од […]

Прочитај повеќе

На новиот Xbox ONE ќе може да играте, да гледате телевизија, да изнајмувате филмови или да слушате музика, откри Microsoft на презентацијата за новата конзола. Xbox ONE доаѓа со 8-јадрен CPU/GPU процесор изработен од AMD во соработка со MIcrosoft. Меморијата и капацитетот на следната генерација се значително проширени, па довчерашниот „Durango“ доаѓа со 8 GB […]

Прочитај повеќе

Според очекувањата новата конзола од Sony, Playstation 4, ќе ја доживее својата презентација на E3. Новиот трејлер не покажува ништо за хардверот на конзолата, но датата на презентацијата коинцидира со датумот резервиран на Е3. Терминот за најава на презентацијата е интересен, со глед на тоа дека доаѓа еден ден пред официјалната презентација на новиот Xbox […]

Прочитај повеќе

Трпение до јуни и 350 долари е се што ви е потребно за новата преносна конзола од Nvidia. Цената ја прави Nvidia Shield најскапа преносна конзола, 100 долари повеќе од Playstation Vita. Оперативниот систем на Shield е Android што барем би требало да значи дека ќе има добра соработка со Play Games од Google. Хардверот […]

Прочитај повеќе

Гејминг конзолата Оuya (У-ја), која преку Kickstarter собра 8,5 милиони долари од поддржувачите, ги испорача првите модели на корисниците кои се „early adopters“. Првите испорачани уреди, иако се финален хардвер производ, сепак ги чека надградба на софтверот пред официјалната продажба во јуни. Првите рецензии за конзолата се прилично поделени, од 3,5/10 од The Verge до […]

Прочитај повеќе

Првите примероци на конзолата на Valve, Steam Box ќе бидат испорачани на корисниците во следните три-четри месеци вели ко-основачот Гејб Њувел, со цел да се добијат повратни информации и критики за производот. Конзолата ќе ја добијат, најверојатно, луѓето кои соработувале во создавањето на конечниот производ, и можеби некои идни партнери со кои би соработувале, како […]

Прочитај повеќе

Синоќа на настанот што го организираше компанијата Sony, тие го претставија својот нов Playstation 4 кој според некои извори би требало да излезе на пазарот во ноември. „Дневната соба не еповеќе центарот на PlayStation универзумот, гејмерот е.“, вели Ендрју Хаус, директор на Sony Entertainment. „PlayStation ќе продолжи да биде помоќен во секој аспект… и ќе […]

Прочитај повеќе

Новиот Playstation 4 ќе биде достапен во ноември, и ќе биде достапна како два модели од 429 и 529 долари, известува Kotaku. Новата конзола, позната и како Orbis,ќе доаѓа со подобрен контролер на кој се очекува да има тач-пад и сензор кој ќе детектира движење, но и можност да споделите што правите со вашите PS пријатели […]

Прочитај повеќе

Microsoft вели дека нивната конзола Xbox доживува трансформација од гејминг во конзола за забава.  Xbox Durango ќе доаѓа со нова премиум содржина во која ќе инвестира компанијата. Слично како и Amazon и Netflix и гигантот од Сиетл не ја исклучува можноста за инвестирање во авторски содржини. Дополнително, конзолата овојпат нема да се концентрира на гејмери од […]

Прочитај повеќе

Под мотото „Види ја иднината“ Sony  ќе ја претстави новата генерација на PlayStation конзолите. Претставувањето на PlayStation  4 е најавено за 20 февруари и ќе го претрка Microsoft кој исто така наскоро ќе ја презентира Xbox 720 конзолата. Sony би можеле да ја почнат продажбата на PlayStation 4 во октомври, а новата конзола ќе се […]

Прочитај повеќе