Sony оваа недела објави дел од деталите за следната конзола PlayStation 5. За жал на клучното прашање „Кога излегува?“ сè уште немаме одговор. Единствено е јасно дека новата конзола нема да биде достапна оваа година, пренесе Wired кој имаше ексклузивно интервју со Марк Черни. Иако во овој и во останатите текстови кои ќе ги прочитате […]

Прочитај повеќе

Кога Atari најави дека ќе издаде конзола, носталгијата полуде дел од ентузијастите кои започнале да играат на нивните уреди. За жал, Atari од минатото одамна го нема, а ова е само брендот, но и тоа беше доволно. Компанијата секако ги таргетира сите кои се пораснати со овие игри и носталгијата би можела да игра клучна […]

Прочитај повеќе

Пред нешто повеќе од еден месец, Atari со кусо видео ја најави својата конзола. Досега немаше премногу податоци, освен супер кусото видео од кое и не може да се дознае премногу. Нови податоци откриваат малку повеќе за новата конзола. Во електронска пошта до своите фанови компанијата ветува дека новата конзола е наменета и за новите, […]

Прочитај повеќе

Конзолата која едно време беше рекордер по собраните средства на Kickstarter, Ouya, сега е дел Razer. Razer кој има сопствена Android конзола – Forge TV, можеби е позаинтересиран за 1.000 видеоигри кои Ouya ги има во својот каталог. Според информациите на TechCrunch дел од аквизицијата се видеоигрите и тимовите за техника и развој, но хардверот […]

Прочитај повеќе

Playstation 4, најновата конзола на Sony ќе пристигне во Македонија, и во останатиот дел во Европа, на 29-ти јануари, стои на банерот на се-уште-неотворениот салон на Sony карши поранешниот МcDonalds, во Скопје. Цената на конзолата ќе биде според очекувањата, односно околу 400 евра, или 24.990 денари. Од објавувањето во ноември до сега Playstation 4 се […]

Прочитај повеќе

Microsoft објави дека продале над 2 милиони Xbox One конзоли во 18 дена по излегувањето. Ова значи дека во просек компанијата продава 111.111 конзоли дневно. Ова воедно е и рекордна продажба на конзолите за компанијата. Покрај ова сопствениците на конзолата веќе имаат поминато 83 милион часови играјќи, гледајќи телевизија или користејќи ги апликациите. Отклучени се […]

Прочитај повеќе

Користењето на лоши зборови и пцости додека играте онлајн игри на Xbox One ќе биде санкционирано во играта. Повеќе корисници јавуваат дека во текот на играњето на NBA Live 2К14 добиле техничка грешка поради употреба на „јазикот, а истото се случува и во FIFA 14“, јавува Time. Играчот ќе биде казнуван единствено при онлајн играњето. […]

Прочитај повеќе

DIY Gamer Kit e рачна конзола од Technology Will Save Us, која како што кажува и самото име – Do It Yourself – треба самите да ја составите. Покрај забавата која ќе ја добиете од составувањето на конзолата, дополнително може да се забавувате креирајќи сопствени видео игри. Склопувањето на конзолата не е лесна работа, составена […]

Прочитај повеќе

Playstation 4 ја доби првата рунда со Xbox One и изгледа дека тешко дека може да биде подобра одошто е. Но, само со додавање на SSD диск, конзолата станува значително подобра. Tested направи споредба помеѓу инсталираниот хард-диск, SSD и хибриден хард-диск. SSD е побрз од инсталираниот диск и скусува 5 секунди при стартување и 20 […]

Прочитај повеќе

Една недела пред излегувањето на Sony PlayStation 4 компанијата сподели видео во кое инженерот Јашухиро Отори целосно ја расклопи новата конзола. Расклопувањето траеше четири часа и за ова време г. Отори расклопи се што не беше залемено на конзолата. PlayStation 4 доаѓа со х86 процесор кој може да се најде во најголел дел од персоналните […]

Прочитај повеќе

Valve e решен да им се спротистави на гејминг конзолите со своја машина, но Steam Machine се уште не е на нивото на Xbox и Playstation. Првите импресии за конзолата и контролерот, кои Valve ги претстави минатиот месец, им се наклонети на двата уреди, а дел од рецезентите велат дека со нетрпение го чекаат јануари […]

Прочитај повеќе

Рачната Android конзола од Nvidia, Shield конечно дочека излегување на финалната верзија на GameStream функцијата. Покрај ова сепак најголема надградба е префрлањето на Android 4.3 оперативен систем, а корисниците сепак најмногу ќе се радуваат на тоа дека производителот изнајде начин да го зголеми бројот на игри кои се компатибилни со џојстикот. Gamepad Mapper е нова […]

Прочитај повеќе