Microsoft го најави новиот Surface Pro лаптоп, кој на пазарот треба да се појави на 1 декември. Полното име на уредот е Surface Pro with LTE Advanced, што секако ќе биде барем малку чудо за употреба. Surface уредите се навистина квалитетни и одлично дизајнирани, но тоа вообичаено значи и скапи. Ова е случај и сега, иако […]

Прочитај повеќе

Новата верзија на HP Spectre ги освојува корисниците. Spectre x2 на HP е со хардвер сличен на Surface, но значително „полесен“ за буџетот. Лаптопот доаѓа со 12.3 инчен дисплеј со резолуција 3.000 х 2.000 и 293 пиксели на инч, ова е многу подобар дисплеј од претходникот кој доаѓаше со 1080р резолуција. Што се однесува на […]

Прочитај повеќе

Најголемото изненадување меѓу новите уреди на Microsoft е нов хибриден компјутер, кој воопшто и не беше споменуван пред презентацијата. Сепак уште поголемо изненадување се насловите на медиумите кои го фалат уредот како „најдобриот хибриден лаптоп“ или „MacBook Pro убиец“. Microsoft вели дека станува збор за најбрзиот 13-инчен лаптоп досега. Иако повторно станува збор за хибрид, […]

Прочитај повеќе

„Таблет кој ќе го замени вашиот лаптоп“ е новото мото на Microsoft кое ја обележува маркетинг кампањата за Surface Pro 3 таблет компјутерите. Таблетот доаѓа со екран на допир, но и со „пенкалото“ кое отвора дополнителни можности. Излегувањето на Surface Pro 3 го враќа и ривалството помеѓу Apple и Microsoft од деведесеттите, кога Apple излегуваше […]

Прочитај повеќе

Таблетот на Microsoft, Surface Pro е најавен со 128 или 64 GB внатрешна меморија. Сепак слично како и RT таблетот, откако ќе се наполни со оперативниот систем, апликациите кои доаѓаат со него и просоторот кој ви е потребен за реинсталирање на Windows, ќе ви останат само 23 GB слободни кај верзијата од 64GB, односно 83 […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја објави цената на Windows 8 Pro хибридните таблет компјутери. Surface Pro ќе чини 899 долари за 64 GB верзија односни 999 долари за 128 GB верзија, а ќе биде достапен од јануари 2013 година, објавува компанијата на својот блог. Новитет е дека двете верзии на таблет компјутерот ќе доаѓаат со електронско пенкало, со […]

Прочитај повеќе