Intel и официјално на CES 2015 ја претстави петтата генерација на Core процесори, кои покрај подобрите перформанси ќе понудат и подолго траење на батеријата. Новите Broadwell процесори доаѓаат со најава за намалена потрошувачка од 20 до 30 отсто во однос на Haswell, a oсновниот процесор доаѓа со потрошувачка од 15W и ќе овозможи гледање на […]

Прочитај повеќе

Samsung се повекува од пазарот на лаптоп компјутери во Европа, и ќе престане да ги продава Ativ Windows и Chromebook уредите на европскиот пазар, јави PC Advisor. Samsung е втора компанија по Sony која се одлучи за ваков потез. Sony од февруари ги повлече Vaio уредите од пазарот, по ова компанијата се реструктуираше отпуштајќи повеќе […]

Прочитај повеќе

Lenovo, најголемиот светски производител на PC-ја, полека се претвара и во мобилна компанија која сака да го освои глобалниот пазар на телефони. Кинескиот производител во вториот квартал за прв пат испорача повеќе паметни телефони, 15,8 милиони парчиња, од лаптопи, 14,5 милиони. Според Lenovo, продажбата на телефони се дуплирала во последните месеци, а зголемена и продажбата […]

Прочитај повеќе

Windows корисниците на Google Chrome прелистувачот можеби го малтретираат својот лаптоп компјутер, така што значително го кратат траењето на батеријата, јави Forbes. Проблемот е поради „system clock tick rate“ кој на Windows е наместен на 15,625ms, а Chrome пак го мести ова време на 1ms. Ова значи дека во нормални услови процесорот „се буди“ и […]

Прочитај повеќе

Со 12 инчен екран и 2160×1440 резолуција, Surface Pro 3 е најголемиот таблет компјутер на Microsoft до сега, и истовремено со 9,1 милиметри е и најтенкиот уред на Microsoft кој работи на Intel Core i7 процесор. Microsoft можеби очекува дека големиот екран, што го прави Surface поблиску до димензиите на лаптопи, отколку до 9,7 инчниот […]

Прочитај повеќе

Според процените на аналитичарите од NPD Display Search, испораката на таблет компјутерите во Северна Америка во овој квартал ќе ја надмине бројката на купени преносни компјутери. Компанијата која се занимава со анализа на индустријата смета дека ефтините таблети како Nexus 7 на Google, кој во САД се продава за 199 долари и iPad Mini на […]

Прочитај повеќе