(Овој текст е дел од серијалот на IT.mk кој има за цел да ги промовира локалните компании кои се присутни на сервисот ИТ Индекс) ПРОФИЛ 1. Датум кога официјално започнавте со работа Официјално започнавме со работа на 15 март, 2013 година. 2. Од кого е основана компанијата? Приказната на GSIX започнува многу поодамна од официјалните […]

Прочитај повеќе

ИТ Кариера профил е серијал преку кој ќе ја претставиме ИТ заедницата, начинот на работење, функционирање и динамиката на луѓето во ИТ секторот.  1. Што работиш моментално и кои се твоите одговорности? Моментално работам како iOS програмер во GSIX и сум одговорен за развивање и одржување на неколку iOS апликации кои се наменети и за […]

Прочитај повеќе

Добри вести за сите корисници на Snapchat од Македонија. Стартапот G6 Solutions изработи геофилтер стикери за Скопје кои сите корисници на Snaphat можат да ги додадат на сликите кои ги испраќаат. „Во G6 сакаме да придонесеме и да ги направиме луѓето посреќни, сакаме и предизвици, па одлучивме да направиме стикер за Скопје и да го […]

Прочитај повеќе

Колку и да се добри продуктот и технологијата, сепак ако не знаете да го претставите стартапот јасно и гласно, тогаш шансите да привлечете интерес се мали. Разликата од тие што ќе се обидат, и тие што ќе успеат, е вештината за кратко време да ги импресионираат инвеститорите и судиите. Токму „пичување на стартап за помалку […]

Прочитај повеќе

Македонскиот стартап G6 Solutions, кои можеби ги знаете по сервисите како 0.мк, или поверојатно како добитници на 100.000 долари од Samsung за Crack Your Screen, успеаја да влезат во финалето на Shift Conference во Сплит. Овојпат конкурираат со нивната нова Black апликација за анонимни VoIP разговори измеѓу непознати корисници. Ваквите анонимни апликации се хит меѓу […]

Прочитај повеќе

Без врска што сè уште се и самите студенти, или што имаат стартап кој постои помалку од една година, тоа што ги прави G6 Solutions релевантни за новите студенти на Факултетот за информатички науки и компјутерско инжинерство е што G6 има освоено награда од 100.000 долари на светски натпревар со Crack Your Screen која е […]

Прочитај повеќе

Што се случува со македонските стартапи? Како да основате стартап и какво искуство ви треба за да креирате успешен продукт? Ако ви требаат одговори сите овие прашања, тогаш ви препорачуваме да ја погледнете дискусијата за македонската стартап култура меѓу Митко Цабевски, основач на Ambio.me, и Теодос Пејоски, ко-основач на G6 Solutions, кои гостуваа на видео […]

Прочитај повеќе

Tри македонски стартапи од 36 одбрани кои ќе се престават на Balkan Venture Forum (BkVF) во Софија од 21 до 22 мај, и не е толку лоша бројkа ако се земе предвид дека во Македонија стартап сцената допрва се поместува од нулта точката бидејќи и фали храброст, посебно на младите талентирани претприемачи кои одбираат аутсорсинг […]

Прочитај повеќе

Crack Your Screen HD е една од победничките Android апликации на Samsung Smart App Challenge во категоријата на апликации кои не се игри. Победата можеби беше сигурна ако се знае дека квалитетот на првата верзија на Crack Your Screen, објавена пред скоро година дена, привлече вкупно 10 милиони симнувања на Google Play и останатите продавници. […]

Прочитај повеќе