Запознајте го Јусуг Мохамед, тинејџер кој најголем дел од своето слободно време го поминува во играње на видео игри, кој иако има само 18 години зад своето име има над 42.000 убиства во популарната Battlefield 3. Тоа што е интересно е дека Јусуф доаѓа од Сулајменија од Ирак, град во кој се одвива една од […]

Прочитај повеќе

По првите неколку дена на годинешнава конференција на дизајнери на видео игри Game Developers Conference 2012 по дванаесетти пат се доделија наградите за најдобри игри за изминатата година. Изборот на најдобра игра помина без изненадување и се чини дека сите се согласни (барем тие што ги проследив) дека најдобрата игра за 2011 е петтото продолжение […]

Прочитај повеќе

Последна недела е од 2011-та година и време за осврт на настаните во гејминг светот кои се повеќе збир од безбедносни пропусти, расправи и погрешни видувања за начинот на како се менува традиционалниот гејминг, одошто претставување на нови модерни игри. Но, имаше игри, и тоа одлични! Бевме дарежливи, па прогласивме неколку игри за игри на […]

Прочитај повеќе

Изминативе десет дена две игри поставија прилично високи бројки за продажба во првата недела. Првата е Battlefield III со продадени 5 милиони примероци, а втората Batman: Arkham City со продадени 4,6 милиони во првата недела. Од ЕА дојде веста дека со 5 милиони продадени игри во првата недела, Battlefield 3 е новиот нивен рекордер за […]

Прочитај повеќе

На само неколку дена пред официјалната продажба на Battlefield III, DICE објавија дека бројот на нарачани копии во предпродажба од 1,25 милиони, колку што беа предвидени е пораснат на неколку милиони. Ова значи дека дека играта уште во претпродажба доби „платинест“ статус. Точно една недела пред продажбата беше прекината и отворената бета. Во исчекување на […]

Прочитај повеќе

И покрај тоа што Gamescom е на самиот почеток независното жири задолжено за проценување на игрите ги објави наградите за годинешново шоу. Според резултатите победнице се EA Games и Battlefield 3. Интернационалото жири ги избра најголемиот број на награди освен наградата за најдобар на шоуто која ја доделуваат присутните новинари и издавачи со тајно гласање, […]

Прочитај повеќе

По конференцијата на Microsoft следеше EA Games, со оглед на тоа дека издавачите на игри имаат и своја играчка програма која се одржува посебно овие пресови и не се премногу атрактивни за разлика од презентацијата на игрите преку играње. Конференцијата ја водеше Peter Moore од EA Games кој се трудеше да биде порелаксиран од презентерите на Microsoft. Оваа година презентираа 9 игри за кој очекуваат голем успех.

Прочитај повеќе

Следната недела започнува најголемиот саем на конзоли и видео игри Electronic Entertainment Expo или Е3. И покрај постоењето на неколку други поголеми саеми за видео игри Е3 се смета за најголем и највлијателен саем за видео игри, конзоли и опрема поврзана со видео игри. Саемот прв пат е одржан 1995, од тогаш до сега се одржува секоја година на крајот на Мај или почетокот на јуни во L.A. Convention Center. Годинава се одржува од 6-9 јуни, а програмата започнува на 6 јуни со пресконференција на Microsoft.

Прочитај повеќе