Минимална модификација е доволна за алатката ExtraBacon, која произлезе од хакот над NSA, да може да се користи за пробивање на firewall-от и на поновите уреди. Група истражувачи, со минимални промени, оригиналниот код го направи функционален и на понови уреди, јави ArsTechnica. Оригиналната алатка не функционираше со понови верзии на Cisco ASA (Adaptive Security Appliance), […]

Прочитај повеќе

Над 2.500  фајлови, од кои најголем дел од фондацијата Отворено општество се споделени јавно достапни на DCLeaks. „Благодарение на него (Џорџ Сорос) и неговите слуги светот мисли дека САД се крвопии, а не светилник на слободата. Неговите робови, убиваат милиони и милиони луѓе, и го прават побогат. Сорос е олигарх кој ја спонзорора Демократската партија, […]

Прочитај повеќе

Мобилниот оперативен систем на Apple, iOS, важи за побезбеден од Android на Google, и најчесто токму со безбедноста ја објаснуваа и определбата да го чуваат затворен. Но, иако Apple во последно време е поотворена во поглед на своите сервиси, отворањето на некриптиран дел од kernel за iOS 10, ретко кој можеше да го предвиди. Добра […]

Прочитај повеќе

Нeoдговорноста на дел од берзите и веб складишта на крипто-валутите можеби ќе бидат причина зошто истите да не бидат разгледувани како сериозно платежно средство. Decentralized Autonomous Organization, или DAO, остана без 3,7 милиони од нивната крипто-валута ether, во вредност од 79 милиони долари. Ether e крипто-валута која е конкурент на bitcoin, и DAO ги користеше […]

Прочитај повеќе

Можеби Apple, Samsung, Lenovo, Huawei, Sony и другите се фалат со квалитетот на камерата на своите телефони. Но, корисниците денес се доволно параноични за да не се грижат толку за бројот на пиксели на камерите, колку за својата приватност. Камерите се стандардна опрема на лаптоп и ноутбук компјутерите, на таблет компјутерите, а сѐ почесто се […]

Прочитај повеќе

Канадскиот универзитет од Калгари беше цел на сајбер напад, во кој хакерите ги криптираа нивните податоци со софтвер познат како „ransomware“. За ослободување на податоците мораа да платат 20.000 канадски долари. Над 100 компјутери на универзитетот беа зафатени од нападите. „ИТ тимовите на универзитетот работат цела недела да ги поправат баговите со имејлот, Skype, безжичната мрежа […]

Прочитај повеќе

Интернетот ширум светот е забавен поради најголемиот сајбер напад во историјата. Нападите се одмазничкa DDoS борба помеѓу организација која се бори против спам пораките и хостинг компанија. Пет национални агенции против сајбер криминал отворија истрага за инцидентот, вели BBC. Нападот е предизивкан откако Spamhaus, непрофитна организација која им помага на имејл провајдерите во чистење на […]

Прочитај повеќе

Утрово на пробиениот сајт на Карловачката банка се најде препознатливата порака „Ние сме Anonymous. Ние сме легија. Ние не простуваме. Ние не забораваме. Очекувајте не“. Пораката беше надополнета со предупредување дека ова не е само еден инцидент, туку војна кон банките кои „крадат од народот“. Ова не е прв пат хрватските Anonymous да нападнат важни […]

Прочитај повеќе

Професорот на Virginia Tech, Џефри Рид предупредува дека терористи, криминалци и хакери можат да срушат цели LTE мрежи со евтина опрема која чини само 650 долари. Злонамерниците треба да го попречат синхронизирањето на телефонот со базната станица, сигналот на 4G мрежата е составен од повеќе подсистеми и ако „откаже“ еден од нив, сте ја „загубиле“ базната станица. LTE […]

Прочитај повеќе