NBCUniversal и Twitter најавија повеќегодишно партнерство во кое на микроблогот доаѓа нова содржина настани во живо. Партнерството со NBCUniversal ќе донесе видео содржини од гала настани и најдобри моменти од спортски настани. NBCUniversal е една од телевизиите кои ќе ја пренесуваат Олимпијадата ова лето, па ова веројатно ќе биде најголемиот настан на кој ќе ја […]

Прочитај повеќе

Reddit започнува со овозможување на додавање на видео содржина. Платформата објави дека наскоро ќе овозможи прикачување на видео содржина. За сега сервисот е во бета фаза и е достапен во околу 200 сабредити. Reddit ова го најави кон крајот на мај, заедно со најавата за оригинална содржина. Целта на промената е да се додаде нова […]

Прочитај повеќе

Кевин Харт, Елен Дeџенерис, Деми Ловато и Кети Пери се дел од ѕвездите кои соработуваат со YouTube во креирањето на авторска содржина. Сервисот оваа програма ќе ја нуди бесплатно и нема да биде дел единствено на претплатничкиот канал YouTube Red. Дел од сериите ќе бидат засебни, а дел ќе бидат надградби на посточки емисии. Така […]

Прочитај повеќе

Amazon ги предизвикува YouTube со нова видео платформа. Amazon Video Direct ќе им овозможи на креаторите на содржина да заработат од своите видеа, преку исплати за секој прегледан час од Amazon Prime корисниците, или од реклами од сите останати корисници. „Можностите за дистрибуција се побројни од било кога досега. Со Amazon Video Direct за прв […]

Прочитај повеќе

Просечниот корисник на Snapchat дневно поминува од 25 до 30 минути на апликацијата, што ја прави платформата сериозна конкуренција на останатите социјални мрежи. Snapchat сега има над 100 милиони активни корисници, а 60 отсто од нив секој ден креираат нови содржини. Содржините не се само видео, туку и текст разговори со пријателите или испраќање на […]

Прочитај повеќе

Netflix, а не интернет провајдерите, го намалуваат квалитетот на содржините, откри компанијата. Сепак ова се однесува единствено на мобилните мрежи, а од интернет телевизијата велат дека го намалуваат квалитетот на стримот за нивните корисници да не плаќаат огромни сметки. „Гледањето на два часа HD-видео e 6 GB сообраќај, ова е цел месечен сообраќај вклучен во […]

Прочитај повеќе

Најголем дел од сајтовите кои споделуваат стримови од спортски натпревари не се безбедни, и ги таргетираат личните податоци на корисниците, се вели во истражувањето на Стоун Брук Универзитетот, кое го сподели BBC. Во него се вели дека речиси половина од сервисите за стрим го заразуваат компјутерот на посетителите со малициозен софтвер. Истражувачите испитале над 5.000 […]

Прочитај повеќе

Netflix оваа година го надмина YouTube според бројот на гледачи во САД, иако останатите видео платформи како Amazon, Hulu и HBO Go не се ниту блиску до овие два сервиси. Дури 51 отсто од интернет корисниците во САД барем еднаш ја користеле Netflix за да гледаат серија или филм, вели анализата на RBC, која ја […]

Прочитај повеќе

Музичкиот сервис Spotify најавува веб видео сервис преку кои би можеле да додадат видео содржини за своите корисници. Компанијата веќе преговара со неколку дигитални медија плеери околу можна соработка, јавува Wall Street Journal. Компанијата не сака да го започне новиот сервис од нула, туку веќе преговара со компании кои креираат видео содржини на YouTube, со […]

Прочитај повеќе

Популарниот сајт за споделување содржина Reddit се подготвува за креирање на сопствена видео програма, а целта е создавање на што повеќе содржини за корисниците. Со креирање на видео содржини Reddit би можел да си обезбеди нов интересен начин за рекламирање, а 170 милиони посетители секој месец би обезбедиле финансии за уште повеќе потфати. „Мисијата на […]

Прочитај повеќе

YouTube ќе објави нова апликација наменета за децата преку која ќе прикажува соодветна содржина, и ќе има контрола за родителите. Апликацијата ќе биде одделена од главниот YouTube сервис и за почеток ќе стартува само во САД, но најавено е и нејзино проширување за подоцна, објави USA Today. YouTube Kids ќе има алатки со кои на […]

Прочитај повеќе

Од следната година HBO ќе овозможи продажба на содржини кои можат да се стримаат преку Интернет. Компанијата во 2015 година ќе запоочне со понуда на дигиталната верзија на своите услуги за кои нема да има потреба од платена ТВ-претплата, вели директорот на компанијата Ричард Плеплер за Re/code. Досега HBО нудеше дел од своите програми преку […]

Прочитај повеќе