Ко-основачот и до неодамна директор на компанијата ја прекина и последната врска со Uber. Г. Каланик си поднесе оставка како член на бордот на Uber и за околу 3 милијарди долари го продаде својот дел од компанијата. Тој веќе размислува за следната компанијата, ако сè се одвива според плановите компанијата која е ја основа ќе […]

Прочитај повеќе

Естонскиот конкурент nа Uber, Taxify се шири во регионот. По Србија, влезе и во Хрватска, а компанијата веќе објави огласи во кои бара менаџер за Хрватска, јави Netokracija. За разлика од Uber кој е конкурент на такси возачите, Taxify е платформа наменета токму за нив. Овозможува спојување на превозницитте и патниците кои бараат такси. Дополнително […]

Прочитај повеќе

Јапонскиот производител на автомобили Toyota ќе инвестира 500 милиони долари во Uber. Поважно, компанијата ќе влезе и во развојот на автономни возила како дел од инвестицијата, велат извори за Wall Street Journal. Влезот во развојот е позначаен со оглед на тоа дека во последно време Uber баш како да престана да ги развива возилата. Компанијата […]

Прочитај повеќе

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган на рамаданската вечера во петок, најави дека Uber е „готов“ во Турција. Според г. Ердоган министерот за внатрешни работи веќе ја издал наредбата. „Оваа работа која се вика Uber се појави. Тој бизнис е готов. Не постои повеќе. Ние си имаме такси систем“, вели г Ердоган. Причината за прекинување […]

Прочитај повеќе

Uber и автомобилскиот оддел на Google, Waymo започнале разговори за можно партнерство. Претходниот пат кога медиумите зборуваа за двете компании беше за судски спор и кражба на интелектуална сопственост. Промената на тонот помеѓу компаниите секако е добредојдена. Веста дека Uber преговара со Waymo за користење на технологијата во своите возила дојде од Дара Косровшахи, кој […]

Прочитај повеќе

Uber можеби има проблеми на земјата, но компанијата има намера да го освои небото. Uber на Elevate конференција ја прикажа својата замисла за иднината на такси превозот. Станува збор за авион кој може да полетува и слетува вертикално. Во иднина леталото ќе може да лета потполно автономно, и нема да биде потребен пилот да го […]

Прочитај повеќе

Пропуст во софтверот е причината за фаталната сообраќајна незгода во Аризона во која возило на Uber усмрти велосипедист. Сензорите на возилото ја забележале Елејн Херцог кога излегла пред возилото, но софтверот не реагирал, пренесе Information. Сè уште не е во целост разјаснето зошто возилото не реагирало на препреката, сепак изворот на Information вели дека нагодувањето […]

Прочитај повеќе

Возилото на Uber не можело да ја избегне несреќата, а истото најверојатно би важело и доколку човек беше зад воланот на возилото. Ова го покажа истрагата за немилиот настан кој се случи минатиот викенд во Темпи, Аризона. Причината за несреќата се лошата видливост и ненадејното излетување пред возилото. „Возачот вели дека сѐ се случило само за […]

Прочитај повеќе

Полицијата и судските власти во Аризона се пред сериозен предизвик. Автономно возило на Uber додека тестираше, удри и усмрти пешак. Возилото додека било во автономен режим удрило во 49-годишна жена во Темпи, Аризона. Жртвата минувала улица, надвор од пешачки премин, а полицијаа сè уште го истражува случајот. Несреќата се случила во неделата навечер. Жената, Елејн […]

Прочитај повеќе

„Big Data“ е следниот исчекор за компаниите и индустриите, па не е изненадување што сите компании се обидуваат да ги соберат податоците од корисниците. Uber е една од компаниите кои се обидуваат да дојдат до куп податоци од кориснициите. Компанијата ги превезува патниците од едно на друго место и е во одлична положба да дојде […]

Прочитај повеќе

Uber последниов период има навистина многу проблеми. Сепак, Европскиот суд на правдата му го зададе најголемиот удар во Европа. Во Европа сервисот повеќе не е дигитална платформа, туку превозник. „Сервисот на Uber кој поврзува индивидуи со непрофесионални возачи е покриено како услуга од поле на транспортот“, вели Европскиот суд на правдата. „По одлуката на Судот, […]

Прочитај повеќе

Кога таксистите бараа Uber да биде третиран подеднакво, од Uber се бранеа дека тие се всушност дигитален сервис, а не превозник. Сепак, Европскиот суд на Правдата ќе донесе одлука дали Uber може да го користи ова како одбрана. Секако оваа одлука нема никако да влијае на Uber. Компаниајта ќе продолжи да функционира како и досега. […]

Прочитај повеќе