Инвеститорите и брокерите на српската берза наскоро ќе може да инвестираат во стартапи. Станува збор за своевидна „crowdfunding“ платформа која треба да ги претвори стартапите во компании. Целта на овој потег е младите и иновативни компании да добијат средства кои се потребни за понатамошен развој. „На чекор сме да станеме лидер во Србија во пружање […]

Прочитај повеќе

Мини серијал кој на кратко ја дефинира ИТ терминологијата. Browser Hijacker е вид на штеточина која е замислена да промени одредени опции во вашиот прелистувач и да резултира со несакани однесувања, од непрецизни пребарувачки резултати кои ве водат на несакани сајтови, преку промена на предната страна или пребарувачкиот енџин без ваша дозвола па се до […]

Прочитај повеќе

Претставниците од Републиканската партија неодамна им овозможија на телеком операторите да ја продаваат интернет историјата на своите корисници. Операторите можеа ова да го прават и досега, иако им беше потребна дозвола од корисниците. Новата промена овозможува ова да го прават без дозвола. Активистот Адам Мекеланеј ќе се обиде да им покаже на сите кои гласаа […]

Прочитај повеќе

Во Хрватска има вкупно собрано 1,3 милиони евра од различни краудфандинг платформи, a во Словенија има околу десет пати повеќе, во Србија околу десет пати помалку, вели Хрвоје Хафнер од хрватската платформа Doniralica. За споредба, во Македонија краудфандингот е нов концепт – само од пред месец дена видовме две успешни кампањи за Small Star Empires […]

Прочитај повеќе

Македонската конференција за дигитален маркетинг, AllWeb.mk, започнува со серијал на „meetups” на кои ќе гостуваат реномирани локални и регионални експерти. Првиот настан е закажан за 18-ти април во Јавна Соба Скопје. Темите на кои ќе се зборува се од дигиталните комуникации, маркетинг и бизнис; иако првиот собир, кој е бесплатен и се поканети сите заинтересирани, […]

Прочитај повеќе

Го продолжуваме серијалот на дебати „20 минути претприемништво“ ориентирани кон стартап заедницата, во организација на ИДЕА ЈИЕ и Фондација Претприемачки Сервис за Млади (ПСМ). Дебата #2: Финансирање на стартапи преку кредити имаат подобри изгледи отколку преку краудфандинг Во оваа дебата Петар Славковски, раководител на филијала во Штедилница Можности и Виктор Митевски, претседател на SWTA Македонија и основач на Let’s Fund It дискутираат […]

Прочитај повеќе

Разочарани од барање спонзори, скопскиот метал бенд Steel Temple се реши да ги собере парите потребни за снимање и издавање на својот нов албум Nobody’s Slaves преку краудфандинг заедницата на Indiegogo. Сега за сега, на бендот му иде одлично. Веќе имаат соберено 315 долари од посакуваните 800, со уште 47 денови останати. Зависно од придонесите, […]

Прочитај повеќе

Canonical, коj на 22 јули побараа помош од своите корисници и технолошки ентузијасти да се вклучат во кампањата за собирање на 32 милиони долари за Ubuntu Edge, денес има собрано повеќе од 10,3 милиони долари. Сепак и покрај рекордот, кампањата е неуспешна бидејќи им недостизаат 20 милиони долари. Првата позиција во собирање на средства преку […]

Прочитај повеќе

Legends of Dawn, играта на хрватското студио Dreamatrix, успеа да ги собере потребните 30.000 долари преку crowdfunding-от на Kickstarter. Триесте илјади долари ги донирале над 1.300 луѓе. Иако парите сe собрани, до затворање на Kickstarter проектот останува уште една недела. Собрaните средства од Kickstarter ќе бидат распределени за гласовно покривање и за исплата на плагини кои […]

Прочитај повеќе

Креаторот на првата „Open World“ игра, Дејвид Брабан е најновиот дизајнер на видео игри коj побара помош од Интернетот . Г. Брабан бара помош од фановите на оригиналната Elite за издавање на ново продолжение на легендарниот серијал. Новото породолженија ќе се вика Elite: Dangerous, а за негова реализација треба да бидат донирани 1,25 милиони фунти, […]

Прочитај повеќе