На новогодишната прослава на Times Square во Њујорк луѓето ги чуваше полициски дрон. Летало опремено со камера беше поддршка за 7 000 полицајци, камери, кучиња и 200 возила за блокада. Полицијата ги презема овие мерки рутински, иако немаше најава за опасност од напад, пренесе BBC. Со дронот управуваше полицаец кој благодарение на моќната камера можеше […]

Прочитај повеќе

Еден најпознатите, највредните и најпрепознатливите стартапи наскоро би можел да има проблеми. Расте бројот на градови кои го регулираат изнајмувањето на станови. Њујорк е најновиот град на листата градови кои бараат пријавување и даночни исправи за изнајмувањето на становите. Претходно слични закони донесоа и Сан Франциско, Барселона, Њу Орлеанс и Ванкувер. Отсега компаниите ќе мора […]

Прочитај повеќе

Hyperloop е концепт за нов револуционерен јавен превоз. Само 30 минути ќе бидат потребни за патување од Њујорк до Вашингтон, доколку Илон Маск успее да ја реализира својата визија. Г. Маск на Twitter откри дека доби вербална дозвола за градење на Hyperloop помеѓу овие градови. Линијата ќе ја изгради новата компанија The Boring Company и […]

Прочитај повеќе

Bitcoin повторно е во фокусот на вниманието во САД. Овој пат причина е одлуката на федералниот судија Алисон Нејтан, од Окружниот суд во Њујорк. Судијата го одби повлекувањето на обвиненијата против обвинетиот, кој се бранеше дека не може да има илегална менувачница, бидејќи Bitcoin не се вистински пари. Првично г. Мургио беше осомничен за хакерски упад во JP Morgan […]

Прочитај повеќе

Кога градските власти во Њујорк ги инсталираа киосците за супер-брз интернет, сигурно не предвидоа дека граѓаните на јавно место ќе го користат интернет за гледање HD порно. Иако најголем дел од граѓаните ги користат 300 MB/s за преземање поинакви податоци, како локални мапи или локации на ресторани, некој од корисниците си најдоа други помалку прикладни […]

Прочитај повеќе

Законодавците во Њујорк разгледуваат предлог закон кој ќе им овозможи на властите да проверат дали при автомобилска несреќа било вклучено користење на паметните телефони. Новиот закон ќе предвидува проверка на телефонот на учесниците во незгодата и ќе може да утврди дали телефонот бил користен непосредно пред сообраќајната незгода. Законот е изнуден откако беше забележан пораст […]

Прочитај повеќе

Во Њујорк започна замената на телефонските говорници со WiFi хотспоти кои ќе нудат супербрз интернет. Најавата за проектот е од 2014 година, но по речиси две години конечно започнува реализацијата. На улиците на градот е поставена првата од 7.500 говорници кои се планирани. Првата WiFi говорница е во близина на Manhattan Union Square, па граѓаните […]

Прочитај повеќе

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио сака од постоечките 9.903 телефонски говорници во Њујорк да направи хотспоти за бесплатен WiFi интернет. Иако ова не е прв пат да се појави оваа идеја, планот на г. де Бласио е подолгорочен, известува Slate. „Со користење на историскиот белег на улиците на Њујорк можеме значително да го подобриме […]

Прочитај повеќе

Веб страните на општините најчесто се копии една на друга, со речиси идентичен дизајн, малку интеракција со граѓаните и повеќе информации за градоначалниците и советот на општината отколку за самата општина. Иако речиси сите општински страни имаат опција за контакт со граѓаните, најголем број од нив се премногу општи и граѓаните можат да го видат […]

Прочитај повеќе

Поради опасност од ураганот Сенди делови од Њујорк и Вашингтон се парализирани. На временската неопoгода не останаа имуни ниту Google кој ја откажа прес конференцијата најавена за денеска. Откажувањето на настанот дојде откако гувернерот на државата Њујорк,Андрју Кумо, објави општа опасност, а местото за каде беше најавена презентацијата е дел од зоната за евакуација. На […]

Прочитај повеќе