Јужно корејската компанија LG повторно е прв избор на Google кога се во прашање Nexus телефоните. Извор на шпекулациите за повторната соработка на компаниите е Федералната комисија за комуникации (FCC) на САД, која објави документи поврзани со партнерството. Новиот уред LG-D820 наликува на Nexus 4, а порталот Droid-Life забележа дека речиси идентичен уред, неодамна „протече“ на […]

Прочитај повеќе

На почетокот на овој месец се појавија првите фотографии од Android 4.3 Jelly Bean за Samsung Galaxy S4, а пред два дена веќе Џеф Вилијамс на својот Google+ профил ја објави фотографијата од својот Nexus 4 на кој може да се види дека работи на верзијата 4.3 на Android. За кратко време, присутните корисници на […]

Прочитај повеќе

LG ги демантираше вестите дека работат на нов Nexus 5 паметен телефон. Но, при тоа потврди и дека белата варијанта на Nexus 4 од утре ќе биде достапна на пазарот во Хонг Конг, од каде во следните неколку недели ќе пристигне на останатите пазари. „Во моментов немаме никакви планови за Nexus 5 кој ќе биде […]

Прочитај повеќе

По видеото и Марк Шатлворт си играше со оперативниот систем инсталиран на својот Galaxy Nexus, сега доаѓа најава дека Ubuntu мобилниот оперативен систем ќе биде наскоро достапен за сите љубопитни ИТ ентузијасти. Имено, од 21 февруари, развивачите ќе може да го стартуваат Ubuntu Phone OS на својот Galaxy Nexus или Nexus 4 уред. Иако ова […]

Прочитај повеќе

Nexus 4 и Nexus 10 дебитираат во Европа, и за почеток уредите ќе се најдат во Велика Британија, Франција, Германија и Шпанија. Уредите се толку популарни што ја „заглавуваат“ Google Play продавницата, а по се изгледа Google повторно ќе има распродадени производи. Иако во продажба беше нецел час, паметниот телефон Nexus 4 е веќе распродаден […]

Прочитај повеќе

Google објави дека во Google Play маркетот веќе се достапни за преземање повеќе од 700.000 апликации и според нивните пресметки се изедначиле со App Store, а истите ги потврдија од Bloomberg. Иако, ова е само мал дел од пазарот, вистинската битка помеѓу Google и Apple се бие на полето на паметните телефони и компјутерски таблети. […]

Прочитај повеќе

Иако ураганот Сенди ја одложи прес-конференцијата на која требаше да бидат претставени Nexus 4, Nexus 7 и Nexus 10, Google сепак се одлучи уредите да бидат презентирани на својот блог. Под мотото „Најдоброто од Google од сега во три големини“ компанијата ги презентираше Nexus 4 паметен телефон кој ги изработуваат во соработка со LG и […]

Прочитај повеќе

Поради опасност од ураганот Сенди делови од Њујорк и Вашингтон се парализирани. На временската неопoгода не останаа имуни ниту Google кој ја откажа прес конференцијата најавена за денеска. Откажувањето на настанот дојде откако гувернерот на државата Њујорк,Андрју Кумо, објави општа опасност, а местото за каде беше најавена презентацијата е дел од зоната за евакуација. На […]

Прочитај повеќе

Google во понеделник ќе го претстави новиот паметен телефон Nexus 4. Ова го знаеме веќе од бројните шпекулации, но и од британската продавница Carphone која oбјави детали за уредот на својот сајт, кои ги тргне подоцна. Од тоа што беше објавено може да се открие дека Nexus 4 е изработен од LG, има 4,7 инчен […]

Прочитај повеќе