Во период кога не располагаме со премногу слободно време, впивањето информации е лукзус кој тешко се дозволува. Одредени апликации, меѓутоа, можат да ви помогнат да читате со значително позабрзано темпо така што целосно се фокусирате на индивидуалните зборови. iOS апликацијата Focus – Speed Reading е апликација за читање која функционира со сите веб сајтови, документи, […]

Прочитај повеќе

Веќе подолго време како не можат да се најдат одредени српски списанија на македонските трафики. Уште откако знаеме за нас, Svet Kompjutera беше списание кое задолжително гостуваше на нашите простори, а слична беше ситуацијата и со PC Press, како и бројни други списанија. Поради одредени промени во начинот на дистрибуција, бројни списанија и весници не […]

Прочитај повеќе

„Не почнувајте книга без да биде сигурни дека ќе ја прочитате“, „Постојано фаќајте белешки и внимавајте“ ова се само два од советите на Бил Гејтс за читање. За останатите погледнете го видеото.

Прочитај повеќе

Секојпат кога барате одговор на исклучително важно прашање соочени сте со две опции: Или да го барате одговорот во книги или на интернет. Но, што доколку го сакате најдоброто од двата света? Нова алатка од Google, која се вика Talk to Books ви дозволува да поставите прашање и потоа да ви го сервира одговорот така […]

Прочитај повеќе

Искрено се надеваме дека успеавте да прочитате некоја од нашите омилени книги базирани на игри. Но, во случај да барате нешто ново за читање, март ќе донесе исклучително квалитетни книги, целосно потопени во возбудливи научно-фантастични или фантазиски заплети. Children of Blood and Bone, Тони Адијеми – „живописни ликови, напнат заплет и стил кој ветува силна […]

Прочитај повеќе

Имаме одлични вести за сите што сакаат да читаат книги и се огромни љубители на RPG игрите на PC платформата. По нешто повеќе од четири години макотрпна работа, книгата на Фелипе Пепе е конечно излезена. Изработката на книгата била базирана на доброволна база и Фелипе успеал да активира над стотици девелопери и новинари од целиот […]

Прочитај повеќе

Можеби ова и не е прeголемо изненадување, но обичните, хартиени книги се поефикасни за учење од е-книгите. Е-книгите секако ја зголемуваат достапноста до некои изданија, но ова не е секогаш во корист на учениците. Резултатите од три различни истражувања покажуваат дека кога учењето е во прашање, хартијата е поефикасна од LCD-екранот. Интересно, а и не […]

Прочитај повеќе

Добра вест за сите кои слушаат аудио книги. Books on Google Play е нова  функционалност која овозможува Google да ви прочита некоја книга. Можноста за слушање додека се движите, вежбате или работите било што за што не е потребна концентрација, е одлична за сите кои се презафатени. Сѐ што треба да направи корисникот е од […]

Прочитај повеќе

За многумина, добра компјутерски игра е следниот еволутивен чекор за паралелно впивање книга, музика и филм. Производот кој произлегува од ваквата фузија го издигнува консументот на ниво кое знае да понуди еуфорична состојба значително поголема од индивидуалното изложување на само една форма. Токму поради ова, во моментот кога ќе завршите одредена игра, сосема е очекувано […]

Прочитај повеќе

Calibre е одамна докажано парче софтвер за љубителите на пишаниот збор, но во дигитална форма. Благодарение на оваа алатка лесно можете да се справите со бројните формати на електронски книги, уредно да ги поставите од една појдовна точка и да ги читате во пријатна околина преку вградениот читач. Најдоброто од сево ова е и тоа што […]

Прочитај повеќе

Еден од најпознатите претприемачи на денешницата, основачот на Tesla, Илон Маск, вели дека својот успех им го должи на осум книги. Г. Маск чита многу, па на девет години ја има прочитано целата енциклопедија Бритaника, вели CNBC. Еве го изборот на книги за кој г.Маск вели дека му го промениле животот: „Структури: Или зошто работите […]

Прочитај повеќе

Често кога разговарам со македонските стартапџии муабетиме околу нов производ на Product Hunt, некој блог на Medium или пак нова прочитана книга. Сепак, тоа што за некои луѓе се препораки за нови филмови и серии, за стартапџиите и претприемачите се книгите. Ги прашав македонските стартапџии да ни кажат кои се книгите кои најмногу им оставија […]

Прочитај повеќе