Oсновачот на Amazon, Џеф Безос и рускиот милијардер Јури Милнер се дел од инвеститорите во стартапот Altos Labs. Стартапот работи на откривање на начини за репрограмирање на клетките за да може да се „подмладуваат“. Научниците вклучени во тимот веруваат дека можат да ја користат технологијата за ревитализација на цели тела на животни. Досега во Altos […]

Прочитај повеќе

За помалку од два часа Blue Origin ќе ги однесе во вселената Џеф Безос и неговиот брат Марк Безос. Покрај нив во леталото ќе бидат најмладиот и најстариот астронаут кој некогаш полетале. Браќата Безос, Воли Фанк (најстариот патник, 82 години) и Оливер Даемен (најмладиот патник има 18 години) ќе полетаат во вселената и ќе го […]

Прочитај повеќе

Компанијата Blue Origin основана од Џеф Безос конечно официјално го закажа својот прв лет во вселената со екипаж за 20 јули. Тест летовите се завршени и капсулата New Shepard е подготвена за патници. Патниците ќе полетаат во вселената и ќе го искусат слетувањето на капсулата New Shepard назад на земјата. Во текот на летот тие […]

Прочитај повеќе

Еден од настаните кои го одбележаа овој месец е најавата за промена во врвот на Amazon. Основачот и досегашен директор на компанијата Џеф Безос ќе го отстапи местото извршен директор на компанијата. Смената на врвот доаѓа 27 години по основањето на Amazon. Со оглед на тоа дека немаше никаква најава, веста ги изненади сите. Amazon […]

Прочитај повеќе

Во Amazon започнува нова ера. Човекот кој го основа Amazon, и веројатно првата асоцијација кога најголемата онлајн продавница е во прашање, Џеф Безос, до крајот на оваа година ќе ја напушти положбата на извршен директор. Г. Безос не заминува во целост од компанијата. Tој и натаму ќе остане на челото на бордот на директори. Официјално […]

Прочитај повеќе

Заменик претседателот на Amazon, Тим Бреј си поднесе отказ на своето место во најголемата продавница во светот. Причината за отказот е несогласувањето со отказите кои има беа поделени на вработените во Amazon кои ги критикуваа условите за работа во време на пандемија. Отпуштањето на свиркачите не е само несакан ефект на макроекономските сили, ниту е […]

Прочитај повеќе

Основачот на Amazon и најбогатиот човек на планетата Џеф Безос ќе вети донации со вкупна висина од 10 милијарди долари. Грантовите ќе треба да се искористат за проекти кои ќе овозможат справување со климатските промени. Фондот кој ќе го основа е наречен Bezos Earth Fund, а Instagram објавата доаѓа заедно со пораката: Климатските промени се […]

Прочитај повеќе

Пред речиси точно една години на крајот на 2019 интимни фотографии на Џеф Безос и неговата љубовница Лорен Санчез дојдоа до страниците на National Enquier. Неколку месеци подоцна безбедносниот експерт Гавин де Бекер дојде до заклучок дека зад следењето на електронската комуникација на основачот на Amazon е Саудиска Арабија. Денес овој случај полека добива разрешница […]

Прочитај повеќе

Истрагата на безбедносниот експерт Гавин де Бекер покажува дека Саудиска Арабија е зад следењето на електронската комуникација на Џеф Безос. Г. Де Бекер е долгогодишен соработник на основачот на Amazon и бил ангажиран од г. Безос да открие како сликите и комуникацијата од неговиот телефон стигнале до „National Enquirer“. Причина за истрагата е објавување на […]

Прочитај повеќе

Главната улога во вестите последниве неколку месеци без сомневање ја има Џеф Безос. Овој период некако е полн со добри и лоши вести за Безос и Amazon. На професионален план речиси ништо не може ни да биде подобро. Amazon отвора нови седишта Њујорк и во Арлингтон, на почетокот на 2019 ги помина сите други компании […]

Прочитај повеќе

Џеф Безос започна со распоредување на ветените 2 милијарди долари во добротворни цели. Започнува со инвестиција од 98 милиони евра на дваесетина невладини организации. Средствата се дел од фондот од 2 милијарди долари, Day One Fund. Целта на првите грантови секако е да им се помогне на бездомниците. „Целта на фондот е да се поддржат […]

Прочитај повеќе

За одбрана на САД е потребна помош и Amazon е тука да помогне. Компанијата не помага само вербално, туку веќе се пријавени и на тендер распишан од Одделот за одбрана на САД. Секако компанијата добро ќе заработи од овој договор, поточно 10 милијарди долари. „Amazon со ентузијазам ќе соработува со Армијата на САД“, вели основачот […]

Прочитај повеќе